Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Politika / VİRANŞEHİR’DE LİCE’Yİ SAHİPLENME ÇAĞRISI

VİRANŞEHİR’DE LİCE’Yİ SAHİPLENME ÇAĞRISI

5

DBP ve HDP Wêranşar (Viranşehir) İlçe Örgütü, Amed (Diyarbakır)’ın Lice ilçesi kırsalına ve yaşam alanlarına yönelik düzenlenen operasyonlara tepki gösterdi.

Kışla Mahallesinde bulunan DBP ilçe binası önünde bir araya gelen DBP ve HDP’liler, basın açıklaması yaparak, Lice kırsalında yapılan operasyonlara tepki göstererek, Halkı Lice’yi sahiplenmeye çağırdı.

Burada açıklama yapan DBP İlçe Eş Başkanı Ramazan Süer, AKP’nin Kürdistan Kürt kentlerine yönelik yıkım ve operasyonların hız kesmeden devam ettiğini belirterek, bölge halkının katliam tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.

AKP Hükümetinin katliamcı yaklaşımı Ramazan ayında da hız kesmeden devam ettiğini ifade eden Süer, Kürt seçilmişlerine ve siyasi iradelerine yönelik yapılan operasyon, gözaltı ve tutuklamalarla yalnızlaştırılmak istendiğini söyledi.

Askere tanınan yasal dokunulmazlıklarla cinayetlerin işlendiğini ve üzerinin örtüldüğünü iddia eden Süer, “ Gözaltında kaybettirilemeye çalışılan Hurşit Külter’den yakılan ve yıkılan şehirlerimize sahip çıkmak boynumuzun borcudur” dedi.

Belediyelere atanması iddia edilen kayyum konusuna da değinen Süer, tüm Dünyanın gözleri önünde evrensel değerleri yok sayarak, yakarak, yıkarak, öldürerek, yakalayarak, tutuklayarak bu halkı sindiremeyeceklerini belirterek, Siyasi seçilmiş iradelerini kayyumlarla yok sayamayacaklar söyledi.

20 Haziran’dan beri Diyarbakır’ın Lice ilçesinin kırsal ve sivil yaşam alanlarının savaş uçaklarıyla karadan bombalandığını ileri süren Ramaza Süer, yapılan operasyonlarla adeta Kürdistan coğrafyasının talan edilmek istendiğini iddia etti.

Süer konuşmasının devamında; tüm halkımızı AKP ‘nin Kürdistan’ın tüm alanlarında hayata geçirmeye çalıştığı yıkım politikasına geçit vermeme, durdurma ve özelikle Diyarbakır’ın Lice İlçesinde yapılmak istenen sivil katliamın önüne geçebilmek için duyarlı olmaya ve demokratik direnişi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

Kaynak:VİRANHA.COM

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir