Cumartesi , Şubat 24 2018
Anasayfa / Politika / ‘Kayyum’ tartışması sürerken: ‘Midyat ve Erciş il oluyor’ iddiası

‘Kayyum’ tartışması sürerken: ‘Midyat ve Erciş il oluyor’ iddiası

mdyat

AKP hükümeti, Mardin’in Midyat, Van’ın Erciş ilçelerini il yapmayı, Şırnak il merkezini Cizre, Hakkâri il merkezini de Yüksekova olarak değiştirmeyi planlıyor.

Al Jazeera’den Didem Özel Tümer’in haberine göre, konuyla ilgili Al Jazeera’ye bilgi veren ‘kaynaklar’, konu üzerinde çalışıldığını ancak son kararın henüz verilmediğini söyledi.

Hükümetin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine kayyum atanması tartışması çerçevesinde belediyeler kanununda yapılması planlanan değişikliklerle birlikte konuyu değerlendirdiği de belirtildi.

Midyat ve Erciş ilçelerinin il yapılması ile Mardin ve Van, nüfusları 750 binin altına düşeceği için büyükşehir belediyesi statülerini kaybedecek.

Bu her iki büyükşehir belediyesi de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunuyor.

Hakkari ve Şırnak

Haberde, Hakkâri ve Şırnak’ta merkez ilçe değişikliğinin yapılacağının belirtildiği de aktarılıyor.

Öte yandan Al Jazeera’nin haberinde; Şırnak’ın isminin de “Nuh Şehri” olarak değiştirilmesinin de tartışıldığı ve bunun dışında, başka bazı yerleşim yerlerinin de adlarının değişmesinin gündemde olduğu yazıyor.

Hakkında admin

Kontrol Et

olaganustu-hal-nedir-hukumete-ne-gibi-haklar-taninir-70670

Atılan memur sayısı 12 Eylül, 27 Mayıs ve 28 Şubat’ı geçti

Askeri darbe girişiminin ardından “PDY FETÖ” ilişkisi olduğu gerekçesiyle başlatılan kamudan tasfiye operasyonlarında şu ana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir