Cuma , Şubat 23 2018
Anasayfa / Genel / Sebahat Tuncel: Erdoğan giderse müzakere başlar

Sebahat Tuncel: Erdoğan giderse müzakere başlar

urf-270616-sabahat-tuncel6

Riha’da partisinin yöneticileriyle bir araya gelen DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “Çözüm sürecini bitiren, masayı devirmekle kalmayıp yakan, Kürt halkına topyekun savaş başlatan AKP hükümeti ile Tayyip Erdoğan’la müzakere olur mu? Olmaz. AKP ve Erdoğan gidecek, yeniden demokratik müzakere için yeni bir süreç başlayacak” dedi.
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, partisinin Riha (Urfa) yönetici ve üyeleriyle Haliliye ilçe binasında bir araya geldi. HDP Riha Milletvekili Dilek Öcalan’ın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Tuncel, AKP hükümeti ile artık müzakere yapmayacaklarını ve halkın kendi çözümünü yaratacağını söyledi.

AKP’li Galip Ensarioğlu’nun “Yasama, yürütme, yargı artık bizim elimizdedir” söylemini “faşizm” olarak değerlendirten Tuncel, şöyle konuştu: “Demokrasinin olmadığı yerde yasama, yürütme, yargı tek elde toplanır. Şuan yargı bağımsızlığı yok, parlamento yok böylesi bir süreçten geçiyoruz. ‘Ülkeyi kan gölüne çevireceğiz’ diyenler elini kollunu sallayarak dolaşıyor. Barış isteyen akademisyenler, gazeteciler tutuklanıyor. ‘Bu ülkede ölüm, zulüm olmasın’ diyenler, AKP hükümeti ve ele geçirdiği yargı tarafından baskı altına alınıyor.”

‘AKP gidecek’

Kendilerine “Çözüm sürecinin yeniden başlama ihtimali var mı” şeklinde sorular geldiğini söyleyen Tuncel, şöyle devam etti: “Çözüm sürecini bitiren, masayı devirmekle kalmayıp yakan, Kürt halkına topyekûn savaş başlatan AKP hükümeti ile Tayyip Erdoğan’la müzakere olur mu? Olmaz. Peki, bu savaş hep böyle devam mı edecek? Hayır, halklar kendi çözümünü geliştirecek. AKP ve Erdoğan gidecek, yeniden demokratik müzakere için, halkların kardeşliği için yeni bir süreç başlayacak. Onun için bileşeni olduğumuz HDP tek alternatiftir, barışın anahtarı bizim elimizdedir, AKP’nin elinde değildir” dedi.

‘Hırsız AKP belediyeleridir’

21 belediye eşbaşkanı ve 92 meclis üyelerinin tutuklu olduğunu hatırlatan Tuncel, kayyum atama amacının halkın kazanımlarına el koymak olduğunu söyledi. Türkiye’nin borçlu kurumlarını sıralayan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerini değerlendiren Tuncel, “En borçlu 100 kurum içerisinde 50 belediye yer alıyor. Bunlardan 17’si AKP’li, 13’ü CHP’li, sadece 2’si HDP’li belediyedir. Kim yemiş işçinin hakkını, sen yemişsin. ‘Belediyenin olanaklarını amaç dışı kullanıyorlar’ diyorlar. Rakamlar ortada. Bir yıldır müfettişler belediyelerimizde. Asıl hedef belediyelerin hizmetini engellemek, algı operasyonu yaratarak halkın ortaya çıkardığı kazanımlara, değerlere el koymaktır mesele bu” diye konuştu.

‘Kürt karşıtlığı AKP’yi bitirdi’

AKP Hükümeti’nin İsrail ile imzaladığı anlaşmanın Kürt karşıtlığı çerçevesinde olduğunu söyleyen Tuncel, “Bu anlaşmada ne var? Mavi Marmara’dan taviz verdiler, Filistin meselesinden taviz verdiler. Türkiye-İsrail anlaşması AKP ilkelerinin yerle bir olduğunun göstergesidir. Kürt karşıtlığı AKP’nin kendi politika ve çizgisini ortadan kaldıracak bir noktaya gelmiştir” şeklinde konuştu.

‘Lice’de manipülasyon yapılıyor’

Licê’de süren soykırım operasyonlarına da değinen Tuncel, doğa katliamına yönelik gelecek tepkinin önünün manipülasyonla kapatılmaya çalışıldığını, “uyuşturucu ile mücadele” süsü verildiğini kaydeden Tuncel, “Başka bir algı yaratarak utanmadan ‘Uyuşturucu ile mücadele ediyoruz’ diyorlar. Uyuşturucu ile mücadele bu mudur? Lice’yi havadan bombalamak mıdır? Dağı taşı bombalamak mıdır? Algı yaratmak, orada çevre örgütleri tarafından çıkacak tepkiyi azaltmak için böyle bir manipülasyon yapılıyor” dedi.

Kaynak:DİHA

urf-270616-sabahat-tuncel4

Hakkında admin

Kontrol Et

sondakika

Hakkari’de 3 Korucusu Yaşamını Yitirdi

Hakkari Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik Beldesi Yeniışık köyü Yukarı Olukbaşı mezrası yakınlarındaki korucuların nöbet mevzilerine  sabah …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir