Cumartesi , Şubat 24 2018
Anasayfa / Genel / Diyarbakır Sultanı ferman buyurdu!

Diyarbakır Sultanı ferman buyurdu!

dyb-10-07-16-carsi-kiyafet-yasak11Sûr’u gezen Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un mağazalarda gördüğü Kürtlerin yöresel kıyafetlerinden rahatsız (!) olması üzerine, tarihi Çarşiya Şewîti’ye giren özel harekat polisleri, esnafı tek tek gezerek bir daha bu elbiseleri satmayacakları, aksi halde ceza kesecekleri yönünde tehditler savurdu. Trabzonlu Vali Aksoy’un talimatına karşı çıkan esnaf ise “Bugün kıyafetleri yasaklayan yarın Kürtçe konuşmayı da yasaklar” dedi.

Amed’in Sûr ilçesinde özel harekat polisleri tarihi Çarşiya Şewitî’de bulunan dükkanları gezerek Kürtlerin yüzyıllardan beri giydiği yöresel kıyafetler “şal û şepik” ve “kiras û fîstan”ların “yasak” olduğunu belirterek tezgahlardan kaldırılması yönünde uyarı yaptı. Polisin, dükkanların fotoğrafını çekerek esnaflara “Sizi bir kere uyarıyoruz ikinci defa geldiğimizde bu kıyafetleri burada görsek 8 bin TL para cezası keseriz ve kıyafetleri toplarız” tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Vali bey rahatsız olmuş!

Düğün, nişan gibi özel günlerde özellikle gençlerin sık sık giydiği “şal û şepik” satan Ahmet Aslan, polislerin dükkana gelerek reyonda bulunan kıyafetlerin fotoğrafını çektiğini söyleyerek, elbiselerin “yasak” olduğunu ve bir daha satmamaları uyarısında bulunduklarını aktardı. Aslan, polislerin kıyafetlerin geçen hafta ilçeyi gezen Trabzonlu Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un “gözüne çarptığı” ve valinin bütün kıyafetlerin toplatılması talimatı verdiğini belirtti.

‘Kültürel renklere tahammülleri yok’

Yine Çarşiya Şewitî’de dükkanı bulunan kına ve düğün malzemeleri satan Şaban Taş adlı esnaf da, dükkanına gelen polislerin sarı, kırmızı, yeşil fularları alarak, “Bu paçavraları satmanızı kim söylüyor. Satmaya devam ederseniz 8 bin TL para cezası keseceğiz” dediğini vurguladı. Polislerin Amed Spor’un taraftar flamasını bile sorun yaptığına dikkat çeken Taş, “Buradaki durum öyle bir hal aldı ki kültürel renklere bile tahammül kalmadı” diye belirtti.

‘Kıyafetten sonra dilimizi de yasaklarlar’

Yıllardan beri Çarşıya Şewitî’de yöresel kıyafetler satan Hüseyin Demirci ise polislerin tehditvari biçimde kendileriyle konuştuğunu ifade ederek, polislere “Bugüne kadar hiçbir sorun yoktu. Neden birden bire yasaklandı?” şeklinde sorduklarını ancak “Bundan sonra satılmayacak” yanıtından başka bir şey söylenmediğini kaydetti. Demirci, dükkanında yaklaşık 50 bin TL değerinde yöresel kıyafet olduğunu ve kendisine bir anlamda “Dükkanını kapat” mesajı verildiğini dile getirdi. Demirci, “Bugün kıyafetleri yasaklayan yarın Kürtçe şarkı dinlemeyi, hatta Kürtçe konuşmayı bile yasaklar. Bu kıyafetleri asla indirmeyeceğiz” şeklinde tepki gösterdi.

Giyene 3 yıl ceza

Meclis Genel Kurulu’nda 27 Mart 2015 tarihinde yoğun tartışma ve kavgalar altında geçen görüşmelerde muhalefet partilerinin direnişine rağmen “İç Güvenlik Paketi” AKP vekillerinin oylarıyla kabul edilmiş, bu pakette yer alan maddeler arasında Kürtlerin yüzyıllardır giydiği yöresel kıyafetlerin “örgüt üniforması” sayılması da yer aldı. Bu maddeyle yöresel kıyafet giyenler hakkında 3 yıla kadar hapis cezası verileceği hükmedilmişti.

Kaynak: DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

imgp4898

Viranşehir Beledeyesi Eyyüpnebi Mahallesindeki Yolları Asfaltlıyor

  Viranşehir Belediyesi  asfaltlama çalışmalarına aralıksız devam ediyor.Bu yaz asfaltlama çalışmalarını ağırlıklı olarak Kırsal mahallerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir