Pazartesi , Nisan 23 2018
Anasayfa / Genel / DBP’li Viranşehir Belediyesinden Halkçı Belediyecilik Anlayışı : Katılımcı Bütçe

DBP’li Viranşehir Belediyesinden Halkçı Belediyecilik Anlayışı : Katılımcı Bütçe

Viranşehir Belediyesi, 2017 için ayrılan bütçenin hangi hizmetlerde kullanılması gerektiğine ilçe halkı ile birlikte belirliyor. Bu kapsamda, Viranşehir’de bulunan STK, Meslek Odaları, Dernekler,Köyler ve Demokratik Kitle Örgütlerini ziyaret ederek görüş ve önerilerini alan belediye yönetimi şimdide mahallerde toplantılar alıp halka iniyor.

Demokratik, Şeffaf ve Katılımcı bir halk belediyeciliği anlayışıyla göreve gelen ve bu çerçevede çalışmalarını sürdüren Viranşehir Belediyesi, 2017 yılı için ayrılan bütçenin hangi hizmetlerde kullanılması gerektiğine de ilçe halkı ile birlikte kolektif karar alıp çalışmalarını o yönlü yürütecek.

Ayrılan bütçenin hangi çalışmalara aktarılması gerektiği konusunda ilçede bulanan sivil toplum örgütlerini, meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerine yaptıkları ziyaretten sonra bu sefer mahalle  sakinlerinin kapısını çalmaya başladı.Şırnak Mahallesi Taziye Evinde halkla alınan toplantıya Belediye Eşbaşkanları Filiz Yılmaz, Emrullah Cin ile Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Fatma Silgir, Belediye Birim Müdürleri, DBP Viranşehir ilçe Eşbaşkanları ve HDP ilçe yöneticileri ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.

Toplantının Açılışını yapan Belediye Eşbaşkanı Emrullah Cin ” 2017 yılı için bir bütçemiz var. Biz yönetimimizle oturup nereye harcanması gerektiğini belirleyebilirdik. Ama bu durum anti demokratik olurdu.Belediye anlayışımız gereği demokratik davranmamız gerekiyor.Daha iyi ve kaliteli hizmet için yapılacak hizmette halkın söz sahibi olması gerekiyor.Çok hizmet yaptık ama belki yanlış yapmışız bize sizler doğrultu verebilirsiniz. Onun için size geldik görüş ve önerilerinizi almaya” diyerek toplantıya katıldıkları için herkese teşekkür etti.

Ardından sözü alan Belediye Eşbaşkanı  Filiz yılmaz ise ” Biz istemiyoruz ki yönetim olarak tek başımıza bütçenin nereye harcanmasını planlamayı. Kentimize hizmet gerek ve bu hizmette sizinde kararınız olmalı,sizin isteğinizle olmalı. Kararda kadının, çocuğun ve sizlerin sözü olmalı.Kentimizi güzelleştirmemiz lazım ve biz bunu beraber yapacağız. Hangi hizmet gerekli, nereye ve nasıl olmalı onu önerileriniz ile somutlaştıracaksınız” diye kaydetti.

Daha sonra toplantıya katılan yurttaşlar söz alıp önerilerini sıraladılar. Şırnak Mahallesindeki toplantıya katılanların ağırlıklı olarak “Hayvan Pazarının şehir dışına çıkarılması”,”Şehir içinde hayvan yetiştiriciliğin önlemesi” mahalle için bir “Semt Pazarı”,”mevcut parkların korunması” gibi önerileri oldu.Söz alan yurttaşların yaptıkları tüm öneriler belediye yetkilileri tarafından not edilip kayıt altına alındı.

Yapılan bu görüşmelerde bütçe harcaması konusunda görüş ve öneriler alınıp, bunlar etrafında bir planlamaya gidilecek.1 2 3 4

Hakkında admin

Kontrol Et

son-dakika-adalet-bakani-bozdag-feto-den-32-8808723_x_5233_o

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Şimdiye Kadar 32 Bin Kişi Tutuklandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ soruşturmaları kapsamında şimdiye kadar 32 bin kişinin tutuklandığını açıkladı. Adalet Bakanı Bekir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir