Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Yerel / Viranşehir’deki ‘Özgürlük Nöbeti’ HDP Milletvekili Ayhan’ın Katılımı İle 3. Gününde Devam Ediyor

Viranşehir’deki ‘Özgürlük Nöbeti’ HDP Milletvekili Ayhan’ın Katılımı İle 3. Gününde Devam Ediyor

IMG_0743PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 15 Temmuzdan bu yana hiçbir bilginin alınmaması,yapılan görüşme başvurularının ret edilmesi ile sağlık ve güvenliğine dair herhangi bir bilgilinin elde edilememesi üzerine  Viranşehir’de başlatılan Özgürlük Nöbeti eylemi devam ediyor.Eylemin 3.gününde HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan Viranşehir’e gelerek destek sundu.

Viranşehir’de Askeri ve Siyasi Darbeleri ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde OHAL süreci ile derinleşen tecridi protesto etmek için başlatılan ve süresiz olarak devam edecek olan “Özgürlük Nöbeti” 3’ci gününe girdi. Eyleme Destek olmak için gelen HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan parti olarak halk olarak darbelere karşı olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü ” Bilindiği gibi son bir yıldır Kürdistan’da büyük bir savaş yürütülmekte ve bu savaş imha ve yok etme üzerine kurulmuş bir savaştır.Bu savaşı yürüten bu soykırımcı zihniyet 15 Temmuzda meclisi bombaladı, bir çok insanın yaşamını yitirmesine sebep oldu. yani bir yıldır süregelen savaşın 15 Temmuzda yaşanan darbe girişimiyle doğrudan bağlantısının olduğunu ifade etmek gerekir. Cizre’de Sur’da kentler yakılıp yıkılmışsa,insanlar vahşice katledilmişse bu 15 Temmuz darbe girişimine giden yolun hazırlanmasıdır. Bunlara karşı demokratik bir tutum sergilenmiş olsaydı 15 Temmuz Darbe girişi olmayacaktı.Biz parti olarak Kürt halkı olarak her türlü Diktaya karşıyız. Ne darbe nede dikta rejimi diyoruz. Bu konuda gemişten beri mücadele yürüttük. Tabi ki bu mücadelenin en büyük payı PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ait, İmralı’da fedakarca bir mücadele yürüttü.İmralı’dan son iki yıldır oluşabilecek bir darbeye dikkat çekmek istedi. Kürt sorununun demokratik bir şekilde çözümü gerçekleşmediği taktirde darbe dinamiğinin devreye girebileceğini altını çizerek ifade etmeye çalıştı.Bugün görüyoruz ki bu uyarılarında çok haklıymış. Eğer Kürt sorunu demokratik bir çözüme evrilmiş olsaydı belki de 15 temmuz darbe girişimi yaşanmayacaktı.Bu durumdan sıyrılmak için bir an önce görüşmenin gerçekleşmesi gerekiyor.Eğer Türkiye’de darbelerin olmasını istemiyorsak, kanın akmasını istemiyorsak bu tecridin bir an öce kaldırılıp sayın Öcalan’a özgürlüğün sağlanması gerekiyor.Öcalan’ın Türkiye’de demokrasinin inşası için olanakları sağlanması gerekiyor.Onun için biz halk olarak parti olarak bu olanaklar sağlanıncaya kadar nöbet eylemimize devam edeceğiz.” diyerek tepkisini gösterdi.

Ardından DBP Viranşehir İlçe Eşbaşkanı Zühre Tatlı bir konuşma yaparak ” Bizim burada ki amacımız sayın Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşullarının düzeltilmesi,yaşam ve sağlık endişelerinin giderilmesi için  ailesi ile görüşülmesidir.Nöbetimizi netice alıncaya kadar sürdüreceğiz ” dedi.

Daha sonra sözü alan HDP Viranşehir İlçe Eşbaşkan Vekili Mehmet Ali Vural ise ” Biz hem askeri hem siyasi darbelere karşıyız.15 Temmuz askeri darbe sonrası sayın Öcalan’ın hayatından endişe duyuyoruz.Nitekim ailesi ve avukatlarının görüş için başvuru girişimleri sürekli engelleniyor. Bu endişe ve kaygılar bir an önce giderilmelidir.Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun demokratik bir şekilde çözümü için çabasını herkes biliyor . 15 Temmuzun yaşanması birazda Kürt sorununun çözümsüzlüğünden kaynaklandığını hepimiz biliyoruz. Onun için aile ve avukatların İmralı adasına gidip halkın kaygılarını gidermesi gerekiyor” diyerek kaygılarını dile getir.

Kışla Mahallesinde bulunan DBP Parti binası önünde tutulan Özgürlük Eylemi gece geç saatlere kadar sürdü.IMG_0740

IMG_3444

IMG_3443

IMG_3442 IMG_3434 IMG_3433 IMG_3432 IMG_3431 IMG_0741

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir