Pazartesi , Mart 19 2018
Anasayfa / Köşe Yazısı / Zavallı Tirşikçî – Seydo TURĞUT

Zavallı Tirşikçî – Seydo TURĞUT

20160627_174446-2-1
Seydo TURĞUT

Kendi iradesi olmayan, yanlışa sırf sahibin doğru dedi diye sen de bile bile doğru demek zorunda kalan iradesiz bir kişiliksin… Zulme ses çıkaramayan, menfaatin için zalimin yanında yer alan ve sürekli zalimin ayıbını kapatıp komik duruma düşen sınır tanımaz yandaşsın. Dünyaya dair hiç bir görüşü olmayan sadece sürekli iktidardan yana olan bir tirşîkçîsin. Zulmün vicdanında yarattığı rahatsızlık seni şizofreni yapıyor.

Halkın ağlarken gülebiliyorsun, çünkü git gide kafayı yediğinin farkında değilsin. Yanı başında halkına hakaret edenlere yalakalık yapman bazen senin de zoruna gidiyor. Bazen mazlumun yanında yer alana imreniyorsun. Bazen acaba diyorsun ”acaba ben de tirşîkçîliği bırakıp onurlu bir insan gibi doğruları konuşsam mı?” diye kendi kendine soruyorsun. Fakat kendini onursuzluğa alıştırmışsın, artık kurtulamıyorsun. Menfaatini düşünüyorsun ve bu vicdanından daha baskın geliyor. Tarihe bakıyorsun, zalimin yanında yer alanları düşünüyorsun, tarih karşısında nasıl yargılandıklarını görüp her seferinde daha mutsuz oluyorsun. Vicdanın sana sesleniyor bazen ”yalakasın sen, yalakalığı bırak” diyor. Yalnız kaldığında kendi kendine itiraf ediyorsun tirşîkçî olduğunu. Ve vicdanın sana her seslendiğinde ”yeter artık! sus, sus” diye bağırıyorsun. İçinden gelen bu seslerden kurtulmak istiyorsun, Ama başaramıyorsun, Bunun için vicdanını kurutmaya çabalıyorsun. Aslında ne yaptığını kendinde bilmiyorsun. Tek bildiğin zalime daha fazla nasıl yalakalık yapabilmenin yollarını aramak. Ama bu seni daha fazla mutsuz ediyor. Zaten zavallılar mutsuzdur, tam mutlu olacağın zaman birileri sana haddini bildiriyor. Ama tirşîkçî olmayanların durumu farklı. Sana ve senin düştüğün acınılacak duruma da üzülür dürüst insanlar. Bunu sen de biliyorsun ve sana acımasından dolayı daha da kahroluyorsun. Fakat güçlülerin yanında göründüğün zaman bir anda şişiyorsun. Kendi egonun tatmin olduğunu düşünüyorsun, fakat güçlünün yanındayken yapacağın hafif bir hatadan dolayı hemen azarlanabileceğin aklına geliyor ve hata yapmamaya çalışıyorsun, bu yüzden yine mutlu olamıyorsun. Tek derdin güçlünün, zalimin, sahibinin sana bir ”aferin” demesi. Bunun için zalimin yaptığı zulmü destekliyorsun. Beraber aynı tirşîkçîliği yaptığın arkadaşlarınla birbirinizi sevmiyorsunuz. Çünkü hepiniz daha fazla tirşîkçîlık yapmak ve iktidardakinin gözüne girmek için çabalıyorsunuz. Bu yüzden ne sen onlara ne onlar sana güveniyor. En fazla ben halkımı satarım yarışındasın bunu sen de biliyorsun. Bu yüzden çevrendeki diğer tirşîkçîlerin iyi insanlar olmadığını biliyorsun.

Kendini kendi ellerinle köleleştirdiğinin farkındasın. Zalimin senin sahibin olduğunu biliyor ve köle olmayan özgür insanlara bakıp üzülüyorsun. Sen aslında hiç gülmüyorsun. Yapmacık şakalar ve gülümsemelerle etrafına mutluymuş süsü veriyorsun. Bütün bunları düşününce tekrar tekrar kahroluyorsun. Sonra sahibini düşünüyorsun ve ”o benim değil de ben onun sahibi olsaydım ne güzel olurdu” diyorsun. Aslında zalimin senden daha zavallı olduğunu düşünüyorsun. Tirşîkçîlerin zalimi sevmediğini biliyorsun. Çünkü aslında sen de zalimi sevmiyorsun. Sadece menfaatini düşündüğünün sende farkındasın. Bu yüzden insanları katletmesine bile ses çıkaramadığın zalimin aslında bir zavallı olduğunu biliyorsun. Zaliminde sizin böyle düşündüğünüzü bildiğini de biliyorsun. Bu yüzden ne zalim mutlu ne de siz tirşîkçîler… Tirşîkçîlığinin ara sıra vicdanında yarattığı rahatsızlık kendi kendine yalan söylemene sebep oluyor. Ve kendi kendine yalan söylemeye başladığından beri artık kimseye inanamıyorsun. Evet her ne kadar kabul etmemeye çalışsan da ve bir yolunu bulup ortada zulüm olmadığını ispatlamaya çalışsan da, tirşîkçî olduğun gerçeği hep aklında. Sürekli azarlanma tehdidi altında olduğun ve menfaatin için halkını satabilecek biri olduğun hep aklında.

Zalim seni yanından kovduğunda mazlumun ve onurlu insanların seni sahiplenmesini istiyorsun. Fakat zalim seni ”affettiğinde” hemen dönmeye hazır olduğun gözlerinden okunuyor. Bunu sana hatırlatanlara ”ne yapsak yaranamıyoruz, zalimi bıraktım size yaranmaya çalışıyorum” diye düşünüyorsun. Bir kez daha zavallı olduğun ortaya çıkıyor. Sen mazlum insanların yanına gittiğinde bile onlara yaranmaya çalışıyorsun. Yani süreki birilerine yaranma derdindesin. Bunları biliyorsun ve farkındasın. Bu yüzden mutsuzsun. Gerçekten ne yapsan yaranamıyorsun. Zaten zavallılar hep mutsuzdur. Zulmü görüp menfaatin için ses çıkarmadığın sürece dahada mutsuz olacaksın. Tirşîkçîlik-onursuzluk-alçaklık yaptığın sürece daha da beter ol…

Hakkında admin

Kontrol Et

FAŞİZM, DEVRİMCİ MÜCADELE, KIRILMA VE DİRENİŞ -Seydo Turğut

İnanç ve iman lazım. Rehavete kapılmadan, geleceği görür gibi yada öngörü uzmanı kesilmeden zafere inanmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir