Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Genel / Colemêrg’liler Sokağa İndi

Colemêrg’liler Sokağa İndi

image

AKP Hükümeti’nin Şirnex (Şırnak) ve Colemêrg’i (Hakkari) il statüsünden çıkararak, Cizîr (Cizre) ve Gever (Yüksekova) ilçeleri merkezli iki yeni il kurulmasına dönük hazırlayıp Meclis’e gönderdiği yasa tasarısı Colemêrg’de büyük bir tepkiyle karşılandı.Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO), STK temsilcileri ve HDP Milletvekili Abdullah Zeydan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, çarşı merkezinde yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte “Hakkari ildir il kalacak” sloganı atan kitle çarşı merkezinde oturma eylemi düzenledi.

Bize sorulmadı…

Oturma eyleminde konuşan HATSO Başkanı Servet Taş, Colemêrg’in köklü bir kent olduğunu ve bu karar ile binlerce gencin işsiz kalacağını onun için hükümetin bu kararını gözden geçirmesi ve vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Kentin tarihine dikkat çeken Taş, “Hakkari’ye benzer onlarca kent var neden bunu yapıyorlar anlamak mümkün değil” dedi. Hükümetin taşınma kararını halka sormadığını ve bunu halka rağmen yaptıklarını belirten Mazlum-Der Şube Başkanı Cengiz Şen de, kararın bir kenti idam etmek olduğunu ve kurbanlık koyun gibi bu kararı sessizce kabul etmeyeceklerini vurguladı. Şen, “Burada halk isyan bayrağını açmıştır” diyerek, “Bunu kabul etmiyoruz. Buna isyan ediyoruz. Darbe söz konusu iken bu ili sürgün etmenin mantığını bize açıklasınlar. Türkiye’ye barış ve adalet gelecekse Hakkari’yi biz yıkacağız” şeklinde tepkisini ifade etti.

‘Bu karar yanlış bir karardır’

Yapılanın bir cezalandırma olduğunu ve bu karardan derhal geri dönülmesi gerektiğini belirten Colemêrg Belediyesi Eşbaşkan Vekili Şaban Alkan ise, Colemêrg’in 80 yıllık bir il geçmişi olmasına rağmen bugün bu kararın alınmak istenmesi kabul edilir bir durum olmadığını ifade ederek, “Bu karar Yanlış bir karardır. Hakkâri ve Şırnak’ta il olarak kalmalı. Bu karar kabul edilemez. Demokratik yollarla mücadelemizi sürdüreceğiz. Gündemde 15 Temmuz darbe girişimi varken böylesi bir kararın gündemleştirilmesi yanlıştır” dedi.

‘Bu karar güvenlikçi bir yaklaşımdır’

HDP Milletvekili Abdullah Zeydan da, söz konusu kararla birlikte Cizîr ve Gever’deki asker sayısını arttırmak istendiğinin altını çizerek, şunları söyledi: Amaç halkı sindirmektir. Biat ettirme adımıdır. Hakkâri 80 yıldır ildir ve bir yaşam standardı vardır. Bu elinden alınmak isteniyor. Bu kararla Hakkâri halkı cezalandırılmıştır. Bu bizim açımızdan asla kabul edilecek bir durum değildir. Hem mecliste hem de halkımız ila birlikte demokratik birşekilde haklarımızı kullanacağız.

  1. Kaynak :DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-18-03-14-vsehir-newroz-kutlama-41

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?”

Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER), Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı iki bölgedeki 16 kent merkezinde, 15 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir