Pazartesi , Nisan 23 2018
Anasayfa / Genel / Türkçe Bilmediği İçin Doktor Tedavi Etmedi

Türkçe Bilmediği İçin Doktor Tedavi Etmedi

680x680nc-antp-02-08-16-emine-kaplan-abdulhakim-yilmazsoy-rop1

Mide rahatsızlığından hastaneye giden 82 yaşındaki Emine Kaplan, Türkçe bilmediği için derdini anlatamadığı doktor tarafından azarlanıp başka hastaneye sevk edildi. Yaşlı kadına hakaret eden doktor, aynı zamanda yaşlı kadın ve oğlundan şikayetçi oldu.

Dilok’ta (Antep) mide rahatsızlığından 25 Aralık Devlet Hastanesine giden 82 yaşındaki Emine Kaplan, Türkçe bilmediği için derdini anlatamadığı doktor ve sağlık görevlilerinin kendisine bakmadığını ve hakarete maruz kaldığını söyledi. Damar tıkanıklığı yaşadığını mide ve ciğerlerinden rahatsız olduğunu anlatan Kaplan, Kürtçeden başka bir dil bilmediği için kendini ifade edemediğini dile getirdi. Kaplan’ın torunu Abdulhakim Yılmazsoy ise, dil bilmediği için sağlık hizmeti alamayanlar için anadilde sağlık hizmeti talep etti.

‘Türkçe bilmediği için’

Merkez Şahinbey İlçesi’ne bağlı Vatan Mahallesi’nde ikamet eden Yılmazsoy, birkaç gün önce hastalanan babaannesini 25 Aralık Devlet Hastanesine götürdüğünü aktardı. Doktor odasına tek alınan babaannesinin dil sorununu belirtmesine rağmen “Tercüman bulunuyor” cevabı verildiğini belirten Yılmazsoy, bir süre sonra içerden babaannesine hakaret edildiğini duyduğunu söyledi. “Güya Kürtçe konuştuğunu zanneden ama ağzından hiçbir şey anlaşılmayan hemşirenin bağırdığını gördüm. Ben odaya girip, doktora durumu anlattım. Bu kez doktorda bana bağırmaya başladı.” diyen Yılmazsoy, durumu anlatmaya çalışıp, yardımcı olmak istediğini iletmesine rağmen aynı tavrın devam ettiğini ileri sürdü.

Endoskopiyi yarıda kesti

Doktorun bunun üzerine, endoskopi hortumunu babaannesinin midesinden çektiğini vurgulayan Yılmazsoy, “O anda babaannem bağırarak, ağladı. Ben duruma tepki gösterdim. Koridordan polis çağırdım. Gelen polisler de bizi hastaneden dışarıya çıkardılar. ‘Sizin tedavinizi yapmayacağız’ dediler. Ben hastanenin hasta hakları birimine şikâyet ettim. Daha sonra başhekimin yanına da gittim. Onun da bana söylediği şey ‘Hastanemizde tek doktorumuz odur. Sen bu konuda idare et. Bir şey yokmuş gibi davranalım. Sen şikâyetçi olma, o da olmasın bu konuyu böyle kapatalım’ dedi. Araya bazı insanlar girdi, bir de babaannemin durumu iyi olmadığı için acilen bir ambulansla Şehitkamil Devlet Hastanesi’ne gittik öyle kaldı” diye konuştu.

Sağlıkta anadil hizmet verilsin

Gittikleri hastanede işlemlerinin yapıldığını aktaran Yılmazsoy, akşamüzeri doktorun kendilerinden şikayetçi olduğunu öğrendiğini söyledi. Haklıyken haksız durumuna düşürülmeye çalışıldıklarını vurgulayan Yılmazsoy, sadece Kürt oldukları için bu tür uygulamalar ile karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi. Yılmazsoy, “sağlıkta devrim yapıyoruz” adı altında insanlara her türlü hakaretin yapıldığını belirterek, şunları söyledi: “Vatandaş olmamıza rağmen haklarımızı kullanamıyoruz. Suriye’den gelen mülteciler için tercüman bulundurulabiliniyorsa bize neden bu hizmeti sunmuyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. İnsanlar bunu yaşamak zorunda değil. Kendimizi olduğumuz gibi anadilimiz ile ifade etmek istiyoruz. Biz de o doktor hakkında şikâyetçi olacağız.”

Hakarete uğradım

Hasta Emine Kaplan ise, mide başta olmak üzere birçok rahatsızlığı olduğunu ifade ederek, o gün de mide sorunu yaşadığı için hastaneye götürüldüğünü hatırlattı. Türkçe bilmediğini vurgulayan Kaplan, midesine boru bırakıldığını, Türkçe anlamadığı için çalışanların sürekli bağırıp, hakaret ettiğini söyledi. Kaplan, “Ellerimi ayaklarımı çekiyorlardı. Bana sormadan hortumu çektiler. Müthiş bir acı hissettim. Ardından bizi odadan çıkardılar. En sonunda bir ambulans getirdiler. Başka bir hastaneye gittim” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Telefonla ulaştığımız hastane yetkilileri ise, görüşme nedenimizi öğrenince telefonu kapatarak sorularımıza cevap verilmedi.

Kaynak:DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-18-03-14-vsehir-newroz-kutlama-41

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?”

Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER), Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı iki bölgedeki 16 kent merkezinde, 15 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir