Çarşamba , Nisan 25 2018
Anasayfa / Yerel / Urfa İl Emniyetinde 10 gündür işkence ve grev var

Urfa İl Emniyetinde 10 gündür işkence ve grev var

680x680nc-urf-020816-gozalti-iskence1Urfa İl Emniyetinde gözaltında bulunan Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen, işkenceye uğradıklarını belirterek 10 gündür açlık grevindeler. Gençlerin avukatı Gülhan Kaya, müvekkillerinin dosyasının gösterilmediğini, açlık grevi koşullarının yerine getirilmediğini belirterek, uygulamanın yaygınlaşmaması için herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

Riha’da (Urfa) 23 Temmuz’da gözaltına alınan ve götürüldükleri İl Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gören Mehmet Ali Genç ve Metin Köseman, 10 gündür başladıkları açlık grevini sürdürüyor. Müvekkillerinin durumu ile ilgili bir gelişme yaşanmadığını ve OHAL gerekçesi ile uygulanan keyfiyetin devam ettiğini belirten avukat Gülhan Kaya, “Normal şartlarda açlık grevinde olan kişilere şeker verilmesi gerekiyor ama bizim savcılığa yaptığımız başvurulara rağmen bu durum giderilmiş değil. Dün yaptığımız görüşmede müvekkillerimizde yoğun bir halsizlik ve dikkat dağınıklığı mevcuttu” dedi.

Dosyanın içeriği hala gösterilmedi!

Genç ve Kösemen’in yaşadığı durumun Kanun Hükmünde Kararname’yi (KHK) aşan bir uygulama olduğunu dile getiren Kaya, Genç ve Kösemen ile polis nezaretinde görüştüklerini, dosyaya ilişkin aradan geçen dokuz güne rağmen bir şey öğrenemediklerini belirtti. Kaya, “Müvekkillerim ile yaptığım görüşmeden öğrendiğimiz kadarıyla, Mehmet Ali Genç bazı yazılarından dolayı propagandadan ifadesi olduğu gerekçesi ile tutuluyor. Metin ile ilgili açılmış bir dosya yok. Fakat dosyaların içeriğine ilişkin savcılığın kararı olduğu gerekçe gösterilerek bilgi verilmiyor, karar da gösterilmiyor. Kanun Hükmünde Kararname’de bile savcılığın aldığı yazılı bir karar olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

OHAL ile işkencenin artacak!

OHAL ile birlikte işkencenin ve uzun süreli gözaltılar olacağını hukukçular olarak dile getirdiklerini belirten ve işkencenin insanlık suçu olduğunu belirten Kaya, “Müvekkillerimizde bunu birebir gördük. Bizim televizyonlarda gördüklerimiz ve duyduklarımız gibiydi anlattıkları. Onlar bu bakımdan bir ilk ama çok açık ki bu KHK’lar ile kolluğa verilen yetkiler ile keyfi uygulamalar ve İşkencelerin yaygınlaşacağını gösteriyor” dedi.

‘Herkesi dayanışmaya çağırıyoruz’

Müvekkillerinin kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptığını aktaran Kaya, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Öncelikle gözaltı sürecinin bitirilmesi ve müvekkillerimizin hakim karşısına çıkarılması gerekiyor. Müvekkillerim adına herkesi onlar ile dayanışmaya çağırıyorum. Eğer bu gün onlara yaşatılan uygulamalara son verilmez ise bunun devamının geleceğini düşünüyorum. Bunun için herkesi dayanışmaya çağırıyorum.”

Kaynak:DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir