Çarşamba , Nisan 25 2018
Anasayfa / Yerel / Urfa ve İlçelerinde KJA Êzîdî Kadınlar İçin Alanlara Çıktı

Urfa ve İlçelerinde KJA Êzîdî Kadınlar İçin Alanlara Çıktı

IMGP4309

Riha KJA bileşenleri, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde bir araya geldi. HDP Milletvekili Dilek Öcalan, HDP-DBP yöneticileri, KESK, İHD yöneticilerinin katıldığı açıklamada, “Sizin fermanınız varsa bizim direnişimiz var”, “Êzîdxan dimeşe erd û ezman diheje”, “Zılgıtlar ile geliyoruz IŞİD’İ yok ediyoruz” dövizleri ile Êzîdi kadınların fotoğrafları taşındı. “3 Ağustos Êzidî soykırımını ve kadın kırımını unutmadık unutturmayacağız kadın tutsaklığına hayır” pankartının taşındığı açıklamada konuşan HDP Milletvekili Dilek Öcalan, “KDP halkı yalnız bıraktı ama Êzidî halkı onurlu direnişi ile onuruna sahip çıkarak kendi özgücü ile yaşamını yeniden inşa etti ve vatanına sahip çıktı” dedi.

Kürt özgürlük mücadelesinde ısrarcı olduklarını söyleyen Öcalan, zılgıtları ile özgürleşeceklerini belirtti.

Başlarındaki siyah eşarpları attılar

Halfeti ilçesinde bulunan 4 Nisan Özgürlük Parkı’nda bir araya gelen KJA bileşenleri, “3 Ağustos Êzîdî soykırımı ve kadın kırımını unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankart açarak, “Sesiz kalma suça ortak olma”, “Kadın kırımına hayır”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” ile “Kadın, yaşam, özgürlük” dövizleri taşıdı.
Yapılan açıklamanın ardından kadınlar başlarına taktıkları siyah eşarbı “Yaşasın kadın direnişimiz” sloganı eşliğinde havaya fırlattı.

Suruç DBP ilçe binası önünde toplanan KJA’lı kadınlar da, katliamın yıldönümü nedeni ile saygı duruşunda bulundu. Toplanan kalabalığa hitap eden DBP ilçe yöneticisi Feryal Gökkan, “Tarihin karanlık sayfalarına geçen 3 Ağustos kadın kırımı ve soykırımına karşı uluslararası eylem günü olarak kabul edilsin” dedi.

‘Adalet arayışımız devam edecek’

Viranşehir DBP ilçe binası önünde bir araya gelen kadınlar, katliamı lanetledi. Katliamda yaşamını yitiren kadın ve çocukları anan DBP ilçe Eşbaşkanı Zühre Tatlı, DAİŞ’in elinde esir bulunan kadınların durumuna dikkat çekerek, “Suçlular hesap verene kadar adalet arayışımız son bulmayacaktır” şeklinde konuştu.IMGP4307

Siverek Kanlı Kuyu Parkı’nda bir araya gelen kadınlar ise, Ortadoğu’da ve Êzidî halkı üzerinde ki tehdidin devam ettiğini belirterek, “Bu tehdit ortadan kaldırılana kadar mücadele etmek bizim sorumluluğumuzdadır” diye belirtti.

‘ Êzidî kadınların direnişini selamlıyoruz’

Ceylanpınar’da da, KJA öncülüğünde DBP ilçe binası önünde toplanan kadınlar, bir dakikalık sessizlik eylemi gerçekleştirdi. Eylemde konuşan KJA aktivisti Ayşe Bozan, Şengal’de DAİŞ çetelerince yapılan kırımın kadınları hedef aldığını belirterek, Êzidî kadınların ortaya koyduğu direnişi selamladı.

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir