Cuma , Ocak 19 2018
Anasayfa / Yerel / DİLEK ÖCALAN VİRANŞEHİR’DE KONUŞTU: İMRALI KOŞULLARI DÜZELTİLMELİ

DİLEK ÖCALAN VİRANŞEHİR’DE KONUŞTU: İMRALI KOŞULLARI DÜZELTİLMELİ

IMG_0872Birkaç yıl önce YPG’ye katılan ve DAİŞ çeteleri ile savaşırken hayatını kaybeden YPG’li Ferhat Erdemci için üç gündür Viranşehir Şırnak mahallesi taziye evinde kurulan taziye bugün verilen bir mevlit ile son buldu.

YPG’li Ferhat Erdemci (Tolhildan Dîren) Üç gün önce kurulan taziyesi bugün okutulan bir mevlit ile son buldu.Bu gün verilen mevlide HDP Urfa Milletvekilli Dilek Öcalan, Urfa HDP İl Eşbaşkanı Ayşe Sürücü , Viranşehir DBP  ilçe Eşbaşkanları Zühre Tatlı ile Ramazan Süer, Ceylanpınar HDP ve DBP ilçe örgütleri, MEYADER ve birçok kişi katıldı.

Burada bir açıklama yapan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan “Genç ve değerli bir canımızı kaybetmiş bulunuyoruz.Başta ailesi olmak üzere tüm Kürt halkının başı sağ olsun.Eğer değerlerimize saldırı varsa, eğer dışarıdan haklarımıza saldırı varsa  cevap verilmeli, eğer teslimiyet ve ihanet isteniyorsa insandan ,canı pahasına da olsa cevap verilmelidir. Ferhat arkadaşımız da böyle bir cevap vermenin bedelidir.Bundan geri adım atmamanın bir bedelidir” dedi.

KÜRTLER ŞEHİRLERİNİ TERKETMEDİLER

Öcalan ” Bugün Kürtler üzerinde bir katliam ve soykırım uygulanıyor.Şehirlerimiz yakılıp yıkılıyor. Ama halkımız şehirlerini bırakmadı, ne toprağını nede Hakkını onlara teslim etmedi.Bu da bence onlara güzel bir cevaptı ve onurlu bir direniştir. Gever, Nusaybin, Şırnak ve Yüksekova halkı evlerine ,şehirlerine dönüyor ve yaşamlarını yeniden örüyorlar.Bu konuda duyarlı olmalıyız bu ailelere maddi manevi yani  ekonomik ve psikolojik olarak desteklerimizi sunmalıyız.Ancak bu şekilde haklı mücadelemizi yükseltip başarıya ulaştırabiliriz”. dedi.

ÖCALAN’IN KOŞULLARI DÜZELTİLMELİ

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine de değinen Öcalan ” Daha önce Sayın Öcalan ‘ eğer Kürt sorununda kalıcı bir çözüm olmazsa darbe mekaniğinin her an devreye girebileceğini ‘ söylemişti. AKP kendinde ısrar edince ve İmralı’ya ağır bir tecrit uygulayıp savaş konseptini devreye koyunca darbe mekaniği de devreye girmiş oldu. AKP kendi eliyle ülkeyi bu hale getirdi. Ama biz bir kez daha söylüyoruz ki darbelerden kurtulmak ve gerçek bir demokrasiyi tesis etmek için önce Sayın Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit koşullarının düzeltilip, özgürlüğünün sağlandıktan sonra Kürt sorununun çözümüdür bizi refaha erdirecek olan. Ancak o şekilde darbe mekaniğinden kurtuluruz ülke olarak” dedi.

ŞEHİT BENİM DEĞİL TÜM KÜRDİSTAN’IN ŞEHİDİDİR

Ardından YPG’li Ferhat Erdemci ‘nin babası Fetteh Erdemci ” Hepiniz hoş geldiniz, bize şeref verdiniz.Şehit yalnız  benim şehidim değil,tüm Kürdistan’ın şehididir ve bu şehit ne ilktir nede sondur. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek mevlide katılan herkese teşekkür etti.

IMGP4322

IMGP4323

IMGP4325IMG_0879

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir