Cumartesi , Ocak 20 2018
Anasayfa / Yerel / Dilek Öcalan Viranşehir ‘Özgürlük Nöbeti’n de

Dilek Öcalan Viranşehir ‘Özgürlük Nöbeti’n de

IMGP435215 Temmuz darbe girişimi sonrası sağlık durumundan endişe duyulan PKK lideri Abdullah Öcalan için başlatılan “Özgürlük Nöbeti” Viranşehir’de devam ediyor.Dün akşam “Özgürlük Nöbeti” ne Urfa HDP Milletvekili Dilek Öcalan’da katıldı.

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden sonra yaşam ve sağlık durumundan duyulan kaygı nedeniyle PKK Lideri Abdullah Öcalan için tutulan “Özgürlük Nöbeti” Viranşehir’de katılım fazlalaşarak devam ediyor.Viranşehir DBP İlçe Binası önünde tutulan nöbete dün akşam  Urfa HDP Milletvekili Dilek Öcalan,HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ayşe Sürücü, Viranşehir Belediye Eşbaşkanı Emrullah Cin, HDP-DBP Viranşehir ilçe örgütü yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

IMGP4330

Nöbete katılan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ayşe Sürücü kısa bir konuşma yaparak “Baştan beri söyledik ne askeri ne de siyasi darbeye evet diyoruz. Biz tüm darbelere karşıyız. Yaşanan askeri darbe girişiminde yüzlerce kişi öldürüldü,meclis bombalandı,askerler öldürülüp başları kesildi.Gerçekten çok büyük bir kaos yaşandı.O günden bugüne kadar barışın elçisi Sayın Öcalan’dan haber alınamıyor.O meclisini bombalayanlar, askerlerinin başını kesen darbeciler acaba İmralı’da ne yaptı? İmralı’da o gece ne yaşamdı? Biz Öcalan’ın yaşamından endişe duyuyoruz.Onun için demokratik tepkimizi ortaya koyup nöbetlerimize devam edeceğiz.Yetkililere sesleniyoruz en zaman da Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı,ailesi ve avukatları ile görüştürülmelidir.Savaş ve ölüm halklara bir şey kazandırmıyor onun için tekrar Dolmabahçe Mutakabatına dönülmeli çözüm masasına oturulmalıdır.Demokratik ve barışçıl bir çözümden yanayız biz her zaman olduğu gibi” dedi.

IMGP4338

Daha sonra sözü alan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan” Türkiye’de 15 temmuz’dan sonra çok şey oldu. Devlet o gece İmralı’da ne yaşandı,orada ne yapılmak istendi bize açıklaması lazım.Şimdi biz bilmiyoruz Öcalan’ın sağlık durumu nedir. Darbecilerin o gece İmralı’da Öcalan’ı öldürmek gibi bir planlarının olduğu bunu ise daha fazla kargaşaya neden olması için yapacakları gibi bir açıklamaları olmuştu hükümetin. Onun için iki yıldan fazladır süren ağır tecrit koşullarından sonra bu son gelişme bizi daha çok kaygılandırmaktadır. Öcalan’ın yaşamından endişe duyuyoruz. Halk da onun için her akşam alanlara çıkıp nöbet tutuyor,demokratik tepkilerini ortaya koyuyular. Halkın bu kaygılarına cevap verilmeli.Bu noktada Avrupa duyarlı olmalıdır.Burada Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) de görev düşüyor. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) de sesleniyoruz 6 ay önce İmralı’ya giderek bir rapor hazırlamışlardı ve basına verilmesi gerekiyordu ama hala o rapor basına yansımadı. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CTP) bu duruma müdahale etmeli ve Kürt halkının bu endişelerini gidermelidirler “dedi.

IMGP4349

Nöbet müzik eşliğinden çekilen halaylar ile gece geç saatlere kadar sürdü.

IMGP4328

IMGP4326

 

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir