Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Genel / İlkkez Kimlik Hanesine ” Êzîdî ” Yazıldı

İlkkez Kimlik Hanesine ” Êzîdî ” Yazıldı

HDP’li vekil Ali Atalan’ın din hanesinde İslam yazan TBMM kimliği Ezidi yazan ile değiştirildi. Atalan, tüm Ezidilerin nufüz cüzdanlarında boş olan din hanesine de Ezidi yazılmasını talep etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ali Atalan’ın din hanesinde İslam yazan TBMM kimliği Ezidi yazan ile değiştirildi.

Atalan, Meclis’te yaptığı konuşmada nüfus cüzdanında din hanesinin boş, TBMM kimliğinde ise İslam olarak yazdığını belirtti.

Oturumu yöneten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin talimatı üzerine Atalan’a dini Ezidi yazan yeni bir kimlik düzenlendi.

Bianet’e konuşan HDP vekili Atalan, Türkiye’de ilk kez TBMM kimliğinde de olsa Ezidi ifadesinin yazılmasının sevindirici olduğunu ancak hala tüm Ezidilerin nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin boş olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de nüfus cüzdanındaki din hanesine sadece İslam, Hıristiyan, Musevi, Hinduizm, Konfüçyanizm, Teoizm, Zerdüşt, Budizm yazılabiliyor.

Şubat 2010’da AİHM Türkiye’de nüfus cüzdanlarında din ibaresinin yer almasının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesine aykırı olduğuna hükmetmiş ve “din hanesi kalkmalı” demişti.

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-18-03-14-vsehir-newroz-kutlama-41

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?”

Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER), Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı iki bölgedeki 16 kent merkezinde, 15 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir