Cuma , Şubat 23 2018
Anasayfa / Yerel / Eşi tutuklandı ama o gazete dağıtımcılığını bırakmadı

Eşi tutuklandı ama o gazete dağıtımcılığını bırakmadı

dyb-08-08-16-yasemin-yilmaz-rop2

Dêrîk’te Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerini dağıtan Nizamettin Yılmaz’ın tutuklanmasına rağmen aynı çalışmayı yürüten eşi Yasemin Yılmaz, en büyüğü 7 yaşındaki 4 çocuğunu evde bırakarak gazeteleri dağıtmayı sürdürüyor. Polislerin sürekli kendilerini tehdit ettiğini söyleyen Yılmaz, buna rağmen geri adım atmayacaklarını vurgulayarak, “Biz bu saldırılardan yılmadık, yılmayacağız” dedi.

Mêrdîn’in (Mardin) Derîk (Derik) ilçesinde 11 yıldır Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin dağıtımcılığını yapan Nizamettin Yılmaz’ın, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 2 Ağustos günü tutuklanmasının ardından kendisi de 9 yıldır gazete dağıtan eşi Yasemin Yılmaz, polislerden sık sık baskı görmeye başladı. Kendisi de eşi ile birlikte gözaltına alınan ve ifadesinin ardından serbest bırakılan Yılmaz, hem 4 çocuğuna bakıyor hem de gazeteleri dağıtıyor. 2013 yılında eşiyle birlikte Mardin E Tipi Cezaevi’nde 7 ay tutuklu kaldıklarını söyleyen Yılmaz, gözaltında işkenceye maruz kaldığını ve 2 aylık hamileyken gördüğü psikolojik baskı sonucu düşük yaptığını anlattı.

‘Yasal bir hak içinde dağıtılıyor’

“Yasaklı gazete dağıttıkları” iddiasıyla evlerine baskı yapıldığını belirten Yılmaz, “İfade vermek için emniyete götürüldüm. 5 saat sorgu odasında bana soru sordular. ‘Siz yasaklı, hukuksuz gazeteyi dağıtıyorsunuz. Derik’in yasaklı zamanında siz nerdeydiniz?’ diye sorular sordular. Ben de bu gazetenin yasal bir hak içinde dağıtıldığını, sadece Türkiye’de değil Kuzey Kıbrıs’ta da dağıtıldığını söyledim” diye konuştu.

‘Bu gazeteleri dağıttıkça bu muameleyi göreceksiniz’

Yılmaz, gazete dağıtımına çıktıklarında polislerce tehdit edildiklerini söyleyerek, “TEM polisleri her gün bir doblo araçla önümüzü kesiyorlardı. ‘Gazetede ne var? Bugün ne yazmışsınız?’ diyorlardı. Her defasında üstümüze geliyor, tehdit ediyorlardı. ‘Gazete dağıtmayın. Dağıtırsanız öldürürüz. Çocuklarınızı bilmem ne yaparız’ gibi. ‘Bu gazeteleri dağıttıkça bu muameleyi göreceksiniz’ diyerek tehdit ediyorlardı” diye anlattı.

‘Çocuklar babalarını soruyor’

Çocuklarıyla tek başına kaldığını söyleyen Yılmaz, eşinin bir an önce bırakılmasını istedi ve “4 çocuğum var. Çocuklarım babalarının hasretini çekiyor. Babalarını soruyorlar. Ben de dağıtıma devam ediyorum” dedi.

Yılmaz, son olarak onlarca gazeteci ve gazete dağıtımcısı arkadaşlarının katledildiğini ancak tüm baskılara rağmen geri adım atmayacaklarını vurgulayarak, “Biz bu saldırılardan yılmadık, yılmayacağız” dedi.

Kaynak:DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir