Pazartesi , Mart 19 2018
Anasayfa / Yerel / HDP’li Huda Kaya Viranşehir “Özgürlük Nöbetinde” Konuştu

HDP’li Huda Kaya Viranşehir “Özgürlük Nöbetinde” Konuştu

IMGP439615 Temmuz darbe girişiminden sonra PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yaşamından duyulan kaygılar nedeniyle Kürdistan’ın bir çok yerinde günlerdir halk eylem ve etkinlikler düzenleyip kaygılarını dile getirip Öcalan’ın sağlık durumuna dikkat çekiyorlar.

Bu kapsamda Urfa ve ilçelerinde de devam eden  Özgürlük Nöbetlerine katılmak için dün Viranşehir’e  HDP İstanbul Milletvekili Huda Kaya ve Urfa Milletvekili Dilek Öcalan gelerek halka destek verdi.İlk önce Eski Urfa Caddesindeki esnafları ziyaret eden vekiller esnafların sorunlarını dinledikten sonra , esnafları 14 Ağustos’ta Urfa merkezde yapılacak olan Mitinge katılım çağrısında bulundular.

DBP parti binası önünde tutulan Özgürlük Nöbeti’ne HDP Milletvekilleri Huda Kaya, Dilek Öcalan,HDP Urfa İl Eş Başkanı Ayşe Sürücü, Barış Anneleri,HDP-DBP ilçe yöneticileri ,Meya-der ile birçok kişi katıldı.Burada kısa bir konuşma yapan HDP Urfa İl Eş Başkanı Ayşe Sürücü ” Çözüm ve barış ısrarımız devem edecek.Kendi iktidarları için güzel ülkemizi cehenneme çevirmeye kimsenin hakkı yok. Biz bu ülkeyi cennete çevireceğiz bedeli ne olursa olsun ödemekten çekinmeyeceğiz “diyerek 14 Temmuz’daki mitinge katılım çağrısında bulundu.

Daha sonra sözü alan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan” Türkiye’de 15 temmuz’dan sonra çok şey oldu. Devlet o gece İmralı’da ne yaşandı,orada ne yapılmak istendi bize açıklaması lazım.Şimdi biz bilmiyoruz Öcalan’ın sağlık durumu nedir. Darbecilerin o gece İmralı’da Öcalan’ı öldürmek gibi bir planlarının olduğu bunu ise daha fazla kargaşaya neden olması için yapacakları gibi bir açıklamaları olmuştu hükümetin. Onun için iki yıldan fazladır süren ağır tecrit koşullarından sonra bu son gelişme bizi daha çok kaygılandırmaktadır. Öcalan’ın yaşamından endişe duyuyoruz. Halk da onun için her akşam alanlara çıkıp nöbet tutuyor,demokratik tepkilerini ortaya koyuyular. Halkın bu kaygılarına cevap verilmeli” dedi.

Keşke her zaman bu duyarlılık olsaydı

Ardından sözü alan HDP İstanbul Milletvekili Huda Kaya” 15 Temmuz’dan bu yana darbeye karşı büyük bir destek var bu yönde eylemler geliştirildi. Biz bunu doğru görüyoruz darbelere karşı çıkalım, yanlışlara karşı olalım ama keşke Kürt şehirleri bu darbeciler tarafından yakılıp yıkılırken , insanlar bodrumlarda yakılırken de karşı çıkılsaydı,keşke bu halk o zaman da beraber karşı çıkıp bu duyarlılığa sahip olsalardı”

Sıla bu şova alet olamadığı için hedef gösteriliyor

“Demokrasi sahip çıkmak adı altında nöbet tutuluyor.Yenikapı’da işte miting yapıldı.insanları ne hale getirdiler biliyor musunuz? İnsanları iki yüzlü hale getirdiler, insanların yüzüne maske takırdılar, insanlara şov yaptırıyorlar, inanmadıkları bir şeyin reklamını yapmaya zorluyorlar, Evet demokrasiye hep birlikte sahip çıkalım.Evet darbecilere, kim olursa olsun,eli silahlı veye silahsız olsun,sivilde olsa resmide olsa karşı çıkalım.Ama buna karşı çıkarken mahalle baskısına maruz kalmamalı insanlar.Haftalardır demokrasi nöbeti tutuklarını iddia edenler,yenikapıda şov mitingleri yapanlar,nasıl bir mahalle baskısı gerçekleştirmeye başladılar;neymiş efendim Sıla demiş ben bu mitinge gitmem,bu şova alet olmam.Sıla bu şova alet olmadığı için kadının konserlerini iptal ettiriyorlar arka arkaya .Bu mu demokrasiye sahip çıkmak,bu mu iradeye çıkmak? Halkın iradesi ise seni sevmeyenin de bir iradesi var,senin reklamına alet olmak istemeyenin de bir iradesi var, seni şovuna malzeme olmak istemeyenin de bir iradesi var” diyerek tepki gösterdi

IMGP4394

IMGP4396

IMGP4401

IMGP4405  .IMGP4388

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir