Cuma , Ocak 19 2018
Anasayfa / Yerel / Kela Çemdînê Restore Edilmeli

Kela Çemdînê Restore Edilmeli

Wêranşar’ın tarihi Eyyübilere dayanan Kela Çemdînê kalesi, eteğindeki mağaralarla birlikte harabeye döndü. Kale sakinleri, restorasyon için ilgi beklerken, belediye gerekli girişimlerde bulunacaklarını kaydetti.

Riha’nın (Urfa) Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde ilk konaklama yerlerinden biri olarak bilinen Kela Çemdînê (Çemdin Kalesi), günümüze kadar varlığını korusa da kaderine terk edilmiş haliyle her gün biraz daha harabeye dönüyor. Kalenin etrafında birbirine tünellerle bağlı mağaraları mesken edinen yaklaşık 300 yurttaş, ilgisizlikten şikayetçi.

Tahrip olmuş

1182 ve 1239 yılları arasında bölgeyi ellerinde tutan Eyyübiler zamanında savunma ve konaklama amaçlı inşa edildiği tahmin edilen Kela Çemdînê, Riha-Weranşar karayolunun 9’uncu kilometresinde bulunuyor. Kaleye dış sur ilave edilerek müdafaa hendeği kazılmış. Sur ve burçların inşasında yontulmuş bazalt taş kullanılırken, taşları birbirine perçinleyen sağlam harç kullanılmış. Surların yüksekliğinin 15 metre olduğu kale, geçmişten günümüze birçok kez tahribata uğramış, restorasyon çalışmaları yapılsa da eski haline getirilememiş.

Tünelleri kapatmışlar

Kalenin çevresinde ise, Kale ismi ile anılan bir yerleşim yeri oluşmuş. Nüfusu 300’ü aşan yerleşim yerinde halkın önemli bir kısmı halen tarihi mağaralarda yaşıyor. Kalenin çevresinde bulunan bu yapay mağaraların tümünün aslında tüneller halinde birbirleriyle bağlantısı bulunduğu, ancak buraya yerleşenlerin zamanla bu tünelleri kapatıyor. Kale sakinleri yapay mağaralara elektrik bağlayıp, perdelerle odalara bölmüş. Mağaralar yazın serin, kışın ise sıcak oluyor.

DBP’li belediyeden ilgi bekliyorlar

Bu denli köklü bir tarihe sahip olan kalenin son hali ise bir harabe. Kalan duvarları da tahrip edilen kalenin eteğinde bulunan mahallede yaşam devam ediyor. Yıllardır bu tarihi mekanlarda yaşamlarını sürdüren yurttaşlar, tarihi bir mekanda yaşamanın heyecan verici olduğunu, ancak ilgisizlikten kaynaklı tarihin yok olmayla karşı karşıya olduğunu belirtti. Kale sakinleri, tarihçi ve arkeologların mahallelerine gelip çalışma yürütmesini, ilçenin DBP’li belediyesi başta olmak üzere yetkililerden de restorasyon için adım atmalarını istedi.

Belediye: Girişimde bulunacağız

Konuya dair görüştüğümüz Wêranşar Belediye Eşbaşkanı Emrullah Cin, Kela Çemdînê’nin tapusunun Kültür Bakanlığı’nda olduğunu, kendilerinde olan tarihi yerler için yapılması gerekenleri yaptıklarını söyledi. Cin, Wêranşar ile Riha arasında kalan bölgede kendilerinde olmayan tapulu tarihi eserleri de gündemlerine aldıklarını ve Kela Çemdînê için yapılması gereken restorasyon amaçlı gerekli girişimde bulunacaklarını kaydetti

image image image image

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir