Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Genel / Cezaevlerinde yer açmak için 38 Bin Adli Mahkum Serbest Bırakılacak

Cezaevlerinde yer açmak için 38 Bin Adli Mahkum Serbest Bırakılacak

image

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, iki yeni kararname ile ilgili twitter hesabından açıklama yaptı. Bozdağ, ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye olacağını belirtti.

Resmi Gazete’de yayımlanan 671 sayılı Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen geçici maddeyle ilgili Twitter hesabında açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapıldığını belirtti.

‘Düzenleme af değil koşullu salıverilme’

Bozdağ düzenlemeyi şöyle açıkladı: “Birincisi, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105/a’daki koşullu salıverilmeye dair ‘bir yıl’, ‘iki yıla’ çıkarıldı. Buna göre; koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilebilecektir. Diğer ifadeyle, bir yıl erken tahliye olacaklardır.
İkinci düzenleme Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkindir. 107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar, cezalarının ‘üçte ikisini’ infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir. KHK’da yapılan düzenlemeyle ‘üçte ikilik(2/3)’oran, ‘yarısına (1/2)’ye indirilmektedir.
Buna göre, süreli hapis cezalarına mahkumlar, cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabilecek” dedi.

Düzenlemeden siyasi tutsaklar yararlanmıyor

Düzenlemenin kapsamı dışında tutulan suçlar ise şunlar:
Kasten öldürme (madde 81,82)
Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları.
Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105).
Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138).
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188)
Devletin güvenliğine karşı suçlar.

Anayasal düzene karşı suçlar. Milli savunmaya karşı suçlar. Devlet sırlarına karşı suçlar. TMK kapsamına giren suçlar.

Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacaktır. 1 Temmuz 2016’dan önce işlenmiş suçları içermektedir.1 Temmuz 2016’dan sonraki suçlar da kapsam dışındadır.

Kaynak:DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-18-03-14-vsehir-newroz-kutlama-41

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?”

Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER), Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı iki bölgedeki 16 kent merkezinde, 15 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir