Cuma , Şubat 23 2018
Anasayfa / Yerel / Özgür Gün TV Karartıldı

Özgür Gün TV Karartıldı

imageTÜRKSAT üzerinden yayın yapan Özgür Gün TV’nin yayını sözleşmeli olduğu hizmet sağlayıcı platform tarafından kesildi.

Amed (Diyarbakır) merkezli TÜRKSAT üzerinde yayın yapan Özgür Gün TV’nin yayını sözleşmeli olduğu hizmet sağlayıcı platform tarafından saat 12.00’de kesildi. TV’ye hiç bir bildirimde bulunmayan platform yetkililerinin yayını karatmasına tepki gösteren Özgür Gün Tv Yönetim Kurulu Üyesi Barış Barıştıran, kararı basın özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak değerlendirdi.

‘RTÜK baskısıyla karartıldı’

Platform yetkilileriyle şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadıkları bilgisini veren Barıştıran, ancak uzun süredir yayınlarının kesilmesi için platforma baskı yapıldığını kaydetti. Barıştıran “Televizyonumuzun kapatılmasının temel sebebi RTÜK’ün baskısı olduğunu düşünüyoruz. Platformdan bu konuda bize ciddi bir gerekçenin sunulmaması ve izahatın yapılmamasının nedeni RTÜK’ün platforma uyguladığı baskıdır” dedi.

‘Uzun süredir ceza veriliyordu’

Türkiye’de muhalif basına yönelik büyük bir baskının olduğunu hatırlatan Barıştıran, televizyonlarının kapatılmasının bu baskı politikasından bağımsız düşünülemeyeceğini ifade etti. Barıştıran, “Televizyonumuzun bu şekilde karartılması büyük bir haksızlıktır. Zaten uzun süredir bize üst üste çok sayıda ceza verildi. Buna rağmen topluma gerçekleri götürmek için yayıncılık yaptık. Ancak gelinen aşamada platforma uygulanan baskılar sonucu, ekranımız karartıldı” diye konuştu.

‘Hukuki girişimlerde bulunacağız’

Ekranın karartılmasının platformla yaptıkları sözleşmelerin tek taraflı feshi anlamına geldiğinin altını çizen Barıştıran şunları kaydetti: “Konuya ilişkin platformla iletişim halindeyiz. Gerçek sebebini anladıktan sonra bu konuda gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız.”
Barıştıran son olarak ulusal ve uluslar arası basın meslek örgütleri ve demokratik çevreleri Özgür Gün TV’ye sahiplenme ve bu baskılara karşı tepki göstermeye çağırdı.
Kaynak: DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir