Çarşamba , Nisan 25 2018
Anasayfa / Yerel / KHK ile Eğitim Sen üyeleri tırpanlanıyor

KHK ile Eğitim Sen üyeleri tırpanlanıyor

urf-02-09-16-egitimsen-celebi (1)KESK’in çağrısı ile bir günlük iş bırakan Eğitim Sen Viranşehir Şube üyesi 11 eğitimci hükümetin operasyon aracına dönüşen KHK ile görevden alındı.

Eğitim Sen Urfa Viranşehir temsilciliğine üye 120 eğitimci hakkında açılan soruşturma kapsamında 11 eğitimci görevden alındı. Temsilci Abdulcelil Çelebi, Türkiye ve Kürdistan’da tırmanan savaşa “dur” demek ve “çözüm sürecine tekrar dönülmesi” adına, eğitimciler olarak 2015 Aralık ayında KESK’in çağrısı ile bir günlük iş bırakma eylemi yaptıkları için soruşturmanın başlatıldığını ve arkadaşlarının görevlerinden alındığını söyledi.

Barışı savundukları için haklarında soruşturma açıldığını ve açığa alındıklarını ifade eden Çelebi, “Sırf barışı istedik diye soruşturma başlatıldı. Barışı savunduğumuz, ‘çocuklar ölmesin’ dediğimiz için 11 arkadaşımız bu sabah Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edildi” dedi. Eğitimciler hakkında ön soruşturmadan sonra herhangi bir ceza ve uyarı yapılmadan kararın alındığını ifade eden Çelebi, “Biz bu kararları tanımıyoruz. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuracağız. Eğer tüm yollar tükenirse meşru hakkımız olan Sivil İtaatsizlik gibi demokratik tepkimizi de ortaya koymaktan geri durmayacağız” ifadelerinde bulundu.

Çelebi, hukuksuzluklara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, görevden alınan eğitimcilerin “Eğitim Sen Viranşehir Temsilcisi Abdulcelil Çelebi, Halil Coşkun, Leyla Topçu, Mehmet Vefa, Fatma Gürsoy, Hasan Adsız, İbrahim Halil Kara, Mehmet Kudin, Orhan Özkan, Şenel Diken, Selahattin Şan” olduğunu belirtti.

IMGP4555

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir