Pazartesi , Nisan 23 2018
Anasayfa / Yerel / Viranşehir Eğitim Sen’den İhraç Edilen 11Üyesi İçin Basın Açıklaması

Viranşehir Eğitim Sen’den İhraç Edilen 11Üyesi İçin Basın Açıklaması

IMGP455515 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan ve FETÖ ‘cü  yapılanmaya yönelik soruşturma, açığa alma ve tutuklamalar hız kesmeden devam ederken FÖTÖ ile alakası olmayan kesimleri de kapsamına aldı.

Dün gece yarısı OHAL kapsamında yayınlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile 28 bin 163’ü MEB, 2 bin 346 YÖK kapsamında olmak üzere toplamda 50 bin 875 kamu personeli görevlerinden ihraç edildi. Çıkan KHK ile Adıyaman, Bitlis, Dersim, Antep, Bingöl,Mardin ve Viranşehir Eğitim Sen Şube başkanlarının da aralarında bulunduğu 100’ü aşkın Eğitim Sen üyesi açığa alındı.

 

Bu kapsamda Viranşehir Eğitim Sen şube temsilcisi Abdulcelil Çelebi’nin de aralarında bulunduğu 11 öğretmen açığa alındı.Eğitim Sen Viranşehir şubesi konuya ilişkin bugün Kışla Mahallesinde bulunan Sendika Binasında bir basın açıklama ile açığa alınmaları protesto etti.

 

Basın açıklamasını öğretmenler adına Eğitim Sen Viranşehir Şube Temsilcisi Abdulcelil Çelebi yaptı. Çelebi “Hükümet , kamudan ihraç edilenlerin hangi somut gerekçelerle ihraç edildiklerini, ihraç edilenlerin darbe girişimi ile aralarında hangi somut bağlar bulunduğunu en küçük bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklamak zorundadır.İhraçlara bakıldığında “darbecilerle mücadele” söyleminin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır. Cumhurbaşkanı tarafından “Allahın bir lütfü” olarak değerlendirilen 15 Temmuz darbe süreci, hükümet tarafından kendilerinden farklı düşünenleri de tasfiye etmek için bir fırsat olarak kullanılmıştır”.

 

 

“Yok Saydıkları Hukuk Karşısında Mutlaka Hesap Verecek”

 

Halkın Eğitim Sen’in duruşunu bildiğini ve  FETÖ ile arasında hiç bir bağın olmadığını vurgulayan  Çelebi “Kamuoyu, Eğitim Sen’i gayet iyi tanımakta,hak ve özgürlükler yolundaki kararlı  ve onurlu duruşunu çok iyi bilmektedir. Bizleri çerçevesini hükümetin belirlediği sınırlar içinde hapsetmeye, yandaş sendikalar gibi hizaya getirmeye çalışanlar büyük bir yanılgı içindedir. Kimlerin hangi amaçlarla bizleri sindirmek istediği er yada geç mutlaka ortaya çıkacak, bugün hukuku ayaklar altına alarak hareket edenler, yok saydıkları hukuk karşısında mutlaka hesap verecektir”.

 

“Hukuksal ve Örgütsel  Olanaklarımızı Seferber Edeceğiz”

 

Sendika üyelerinin arkasında olduklarını ve ihraç edilen üyelerini görevlerinin iade edilmesi gerektiğini aktaran Çelebi,”Eğitim sen, bu tür saldırılara papuç bırakmayacak kadar köklü bir mücadele geleneğine sahip bir sendikadır. Haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm kamu görevlilerinin görevleri iade edilmelidir. Sendika olarak açığa alınan ve hukuk dışı bir şekilde ihraç edilen tüm üyelerimizin arkasında olduğumuz  ve üyelerimizin görevlerine geri dönmesi için bütün hukuksal ve örgütsel olanaklarımızı seferber edeceğimiz bilinmelidir”.

 

“Bugüne Kadar Hiçbir Eğitim Sen Üyesi, İktidarın Baskı ve Sindirme Politikaları Karşısında Diz Çökmemiştir”

 

“Bugüne kadar hiçbir Eğitim Sen üyesi, iktidarın baskı ve sindirme politikaları karşısında diz çökmemiştir. Kime karşı yapılıyorsa yapılsın, her türlü haksızlık ve hukuksuzluk karşısında hukuksal ve örgütsel mücadeleden geri durmayacağımız bilinmelidir”.

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir