Pazartesi , Nisan 23 2018
Anasayfa / Yerel / Urfa Genelindeki Gözaltına Alınanların Gözaltı Süresi Birkez Daha Uzatıldı

Urfa Genelindeki Gözaltına Alınanların Gözaltı Süresi Birkez Daha Uzatıldı

Riha ve ilçelerinde siyasi soykırım operasyonları kapsamında gözaltına alınan Kürt siyasetçiler günlerdir kapalı spor salonunda tutuluyor. Avukatlarıyla görüştürülmeyen 41 kişinin gözaltı süreleri bir kez daha uzatıldı.

Riha’da (Urfa) Kürt siyasetçilerine yönelik başlatılan siyasi soykırım operasyonları hız kesmeden devam ediyor. Ağustos ayının başından bu yana Riha ve ilçelerinde polisin yaptığı ev baskınlarında gözaltına alınan siyasi parti yöneticileri, eşbaşkanları ve yurttaşların OHAL kapsamında gözaltı süreleri uzatılıyor. Gözaltına alınanlar, kent merkezine getirilerek, “TEM Şube’de yer yok” gerekçesiyle kapalı spor salonunda tutuluyor. Riha ve ilçelerinde gözaltına alınan 41 kişi için dün 3’üncü kez gözaltı süreleri uzatıldı.

Riha’da 19 Ağustos’ta gözaltına alınan Mahmut Polat, Abdulkadir İnanç, Zozan Kılıç, Hüseyin Tangan, İbrahim Kurt, Ahmet İstek ve Celal Babacan adlı kişilerin gözaltı süreleri bir kez daha uzatıldı.

Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesinde 15 Ağustos’tan bu yana gözaltında bulunan Hasan Turan, Abdulmecir Işık, oğulları Diyar ve Cemal Işık, 23 Ağustos’ta gözaltına alınan DBP İlçe Eşbaşkanı Fettullah Fidan’ın emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa çıkarıldı. Daha tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Cemal Işık, Hasan Turan ve DBP İlçe Eşbaşkanı Fettullah Fidan tutuklanırken, Diyar Işık ve Abdulmecit Işık serbest bırakıldı. 15 Ağustos tarihinde gözaltına alınan eski belediye meclis üyesi Cüneyt Turgay, Kays Işık, Bari Mamo ve Muhlis Ablay’ın ise gözaltı süreleri bir kez daha uzatıldı.

19 Ağustos’ta Curnê Reş (Hilvan) ilçesinde gözaltında alınan DBP eski eşbaşkanları Mehmet Ali Sütpark ve Emel Tüysüz; Pirsûs (Suruç) ilçesinde gözaltına alınan DBP ilçe yöneticisi Fevzi Salim, Pirsûs Belediye çalışanı Hamit Bali, Seskan Bali, eski DBP yöneticisi İsmail Şahin, İbrahim Yıldızer, Yusuf Yavuz, eski DBP yöneticisi Mehmet Kıvık; Girê Sor (Siverek) ilçesinde ise gözaltına alınan HDP ilçe yöneticisi Sait Korkmaz, DBP’li belediye meclis üyeleri Ali Solak, Akıl Gülbeden, Salih Korkmaz, Ramazan Kızoğlu, Sefer Kengiş, Muzaffer Akçalı, Mustafa Hezek; Weranşar (Viranşehir) ilçesinde de gözaltına alınan İbrahim Öztürk, Nezir Özgezer, Şeyhmus İnan, Selim Vural, Münir Özgezer, Rüstem Dağdelen, Hacı Çağlar, Sabri Karataş, Hadi Kurun, DBP Wêranşar ilçe eşbaşkanları Zühre Tatlı ve Ramazan Süer, DBP yöneticisi Halime Ata, Weranşar Belediye Meclis Üyesi Servet Kılıç hala gözaltında tutuluyor.

Kaynak: DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir