Çarşamba , Nisan 25 2018
Anasayfa / Yerel / Viranşehir Eğitim Sen İhraç Edilen 11 Arkadaşları İçin Eylemde!

Viranşehir Eğitim Sen İhraç Edilen 11 Arkadaşları İçin Eylemde!

IMGP457915 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan ve FETÖ ‘cü  yapılanmaya yönelik soruşturma, açığa alma ve tutuklamalar hız kesmeden devam ederken FÖTÖ ile alakası olmayan kesimleri de kapsamına aldı.

En son gece yarısı OHAL kapsamında yayınlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile 28 bin 163’ü MEB, 2 bin 346 YÖK kapsamında olmak üzere toplamda 50 bin 875 kamu personeli görevlerinden ihraç edilmiş ve Viranşehir Eğitim Sen Şube başkanlarının da aralarında bulunduğu 11 öğretmen de nasibin alarak açığa alınmıştı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim Sen Viranşehir Temsilciliği, KHK ile yönetici ve üyelerinin ihraç ve sürgün edilmesine tepki amacıyla Viranşehir Temsilcilik binasında oturma eylemi başlattı.

Konuya ilişkin bugün Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim Sen Viranşehir Temsilciğinde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına HDP Viranşehir ilçe Eş Başkanı Mehmet Ali Hançer, Viranşehir Belediye Eş Başkan Yardımcısı Şeyhmus Çakırtaş, HDP ve DBP yöneticileri ile TÜM BEL SEN Urfa Şube Başkanı Nurettin Çetin katıldı.

Açıklamayı  Eğitim Sen Viranşehir Temsilciliği adına Eğitim Sen Üyesi Mehmet Vefa yaptı. Vefa açıklamasında ” 15 temmuz darbe girişimi sonrasında gerçekleştirilen cadı av bizim Viranşehir Eğitim Sen’i de vurdu. Hukuksuz bir şekilde, haksız bir şekilde FETÖ ile herhangi bir bağlantısı olmamasına rağmen 11 mücadele arkadaşımız ihraç edildi. Bu ihraç kararından sonra bizim bazı girişimlerimiz oldu, gerekli yerlere başvurduk ama sanırım kulakları tıkalı, gözler kör bu konuda. Onu için Sendikamızın Genel Merkezinin aldığı karar çerçevesinde bizi eylemsellik sürecine giriyoruz. Bugün itibariyle Sendikamızda saat 13:00 ile 17:00 arasında süresiz oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Eğer hükumet bu eylemliliğimize de kulaklarını tıkarsa farklı bir şekilde eylemlerimiz devam edecektir. Haksız ve hukuksuz yere görevden alınan arkadaşlarımızın görevi iade edilene kadar hukuksal ve örgütsel mücadelemizi sürdüreceğiz”dedi.

IMGP4582

Basın açıklamasının ardından kısa bir konuşma yapan TÜM BEL SEN Başkanı Nurettin Çetin ise “Görevde uzaklaştırılan arkadaşlarımızın sendikal mücadele doğrultusunda yapmış olduğu mücadeleden uzaklaştırıldıkları çok iyi biliyoruz. FETÖ örgütü ile mücadele edilirken muhalif kesimlere de yöneleceğini bekliyorduk. Fakat Türkiye’nin en büyük sendikal muhalefeti olan KESK’e karşı yapılan cadı avına karşı biz var gücümüz ile mücadele edeceğiz. Demokratik yolları sonuna kadar kullanacağımızı, gerekli herşeyi yapacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz” dedi.

IMGP4577

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir