Çarşamba , Nisan 25 2018
Anasayfa / Genel / DBP’den Her Akşam Saat 21:00’de Gürültü Eylemi

DBP’den Her Akşam Saat 21:00’de Gürültü Eylemi

DBP Genel Merkezi, tüm il örgütlerine gönderdiği yazı ile PKK Lideri Abdullah Öcalan için başlatılan açlık grevine destek için her akşam saat 21.00’de gürültü eylemi yapılmasını istedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, 5 Nisan 2015’ten bu yana kendisinden haber alınamayan ve darbe girişimi sonrası can güvenliğinden endişe edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşülmesi talebiyle Diyarbakır başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 50 gönüllü ile başlayan açlık grevi hakkında yapılan açıklamada, toplumda ve kamuoyunda çözüm, Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda gelişmelerin sağlanacağı beklentisinin yüksek olduğu bir dönemde, hükümetin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yürütmüş olduğu yanlış politikaların, sonuçları ağır olabilecek bir siyasi atmosferi yarattığına işaret edildi.

Açıklamanın devamı şöyle: “Gerilim politikalarıyla beslenen AKP’nin 5 Nisan 2015’ten beri Sayın Abdullah Öcalan’a uyguladığı ağır tecrit uygulamaları bu gerilim politikasının bir sonucudur. Sayın Öcalan’ın demokratik çözüm ve uzlaşı konusunda emek ve çabalarına karşı geliştirilen tecrit uygulaması, hükümetin demokratik çözüm konusuna yaklaşımını ifade etmektedir. Gelinen aşamada halkımızın, partimizin, kurumlarımızın ve siyasetçilerimizin Sayın Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğiyle ilgili çağrılarına hükümetin tatmin edici bir cevap vermemesi, kaygılarımızı daha da arttırmıştır.

Sayın Abdullah Öcalan’ın, sağlık ve güvenliğiyle ilgili tedbirlerin alınması ve ağır tecrit uygulamasının sonlandırılması için 5 Eylül’de Amed merkezli süresiz ve dönüşümsüz olarak başlatılan açlık grevi eylemi karşısında başta il-ilçe örgütlerimizi, halkımızı, demokratik çevreleri, aydınları, tepkisiz kalmamaya çağırıyoruz. Tüm il ve ilçe örgütlerimiz büyük açlık grevi eylemini güçlü bir şekilde sahiplenmek için, vakit geçirmeden bölgelerde bulunan tüm parti ve kurumlarımızla ortaklaşarak eylem programlarını planlamalı ve hayata geçirmelidir. Sadece bir defalığına yapılan bir eylemden bahsetmiyoruz. Açlık grevi eylemi başarıyla sonuçlanana kadar sesimizi yükseltmeliyiz. DBP Genel Merkezi olarak aşağıda belirtilen tarihlerde il örgütlerimiz güçlü bir kitleyle açlık grevi eylemine katılan arkadaşlarımızı sahiplenme ve dayanışma amacıyla ziyaret edecektir.”

12 Eylül – Amed merkez
13 Eylül – Amed ilçeler
14 Eylül – Wan (Van)
15 Eylül – Mûş (Muş)
16 Eylül – Çewlig (Bingöl)
17 Eylül – Bêdlîs (Bitlis)
18 Eylül – Qers (Kars) ve Erdexan (Ardahan)
19 Eylül – Agirî (Ağrı) ve Îdir (Iğdır)
20 Eylül – Sêrt (Siirt)
21 Eylül – Dîlok (Antep)
22 Eylül – Meletî (Malatya) ve Xarpêt (Elazığ)
23 Eylül – Gurgum (Maraş) ve Semsûr (Adıyaman)
24 Eylül – Dersim
25 Eylül – Mêrdîn (Mardin)
26 Eylül – Êlih (Batman)
27 Eylül – Riha (Urfa)
28 Eylül – Şirnex (Şırnak)
29 Eylül – Colemêrg (Hakkari)
30 Eylül – Erzirom (Erzurum)

Açıklamanın sonunda her akşam eş zamanlı olarak il ve ilçe örgütlerinin saat 21.00’da eş zamanlı olarak gürültü eylemi yapacağı belirtildi.

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-18-03-14-vsehir-newroz-kutlama-41

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?”

Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER), Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı iki bölgedeki 16 kent merkezinde, 15 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir