Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Genel / CPT İmralı Ada’sını Ziyaret Etmeden Döndü

CPT İmralı Ada’sını Ziyaret Etmeden Döndü

Türkiye’deki cezaevlerinde bir haftadır incelemelerde bulunan CPT heyeti, yoğun taleplere rağmen İmralı’ya gitmeden Türkiye’den ayrıldı.

Son bir haftadır Türkiye’deki cezaevlerinde incelemelerde bulunan Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) heyeti, yoğun taleplere rağmen İmralı’ya gitmeden Türkiye’den ayrıldı. 29 Ağustos ile 6 Eylül günleri arasında Türkiye’ye ziyarette bulunan CPT, internet sayfasında açıklamada bulundu. CPT açıklamasında, Türkiye’ye ziyaretin temel konusunun 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan gözaltı ve tutuklamaları incelemek olduğu belirtilerek, ziyaret kapsamında İstanbul, İzmir ve Ankara’da yüzlerce kişiyle görüşme gerçekleştirildiği ifade edildi.

CPT heyeti, ziyaretinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başta olmak üzere çok sayıda yetkili isimle görüşüldüğünü kaydederek, CPT faaliyetleri ile yakın alanda çalışan STK temsilcileriyle de görüştüklerini belirtti. Heyet, yoğun taleplere rağmen İmralı’ya gitmeden, İmralı Cezaevi’ne dair yetkililerden bilgi aldıkların vurguladı.

CPT heyeti ziyaret ettikleri kurumları şöyle sıraladı: Ankara Emniyet Müdürlüğü, Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü, Ankara-Sincan Cezaevi kampusu (1 ve 2 nolu F Tipi, 1 ve 2 nolu L Tipi, kapalı Kadın Cezaevi), İstanbul Silivri Cezaevi (3, 4, 7 ve 8 nolu cezaevi, Kapalı Yüksek Güvenlikli Cezaevi), İzmir 1 Nolu F Tipi.

Heyet, ziyaretle ilgili hazırlayacakları raporu Kasım ayında Türkiye’ye iletileceklerini kaydetti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 4 Eylül günü yaptığı açıklamada, Öcalan’ın sağlığıyla ilgili sorun olmadığını belirterek, “Sürekli kontroller yapılıyor. Sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun yok. CPT heyeti yakın bir zamanda geldi, oraya gitti ve kendisiyle görüştü” demişti.

Kaynak: DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-18-03-14-vsehir-newroz-kutlama-41

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?”

Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER), Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı iki bölgedeki 16 kent merkezinde, 15 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir