Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Yerel / Belediyelere Darbe: Yönetime El Konuldu

Belediyelere Darbe: Yönetime El Konuldu

İçişleri Bakanlığı’nca kayyım atanan 24 DBP’li belediyeye polis sabah erken saatlerde baskın yaptı. Birçok belediyenin kapısını ve camını kıran polis, Colemêrg Belediyesi binasına Türk bayrağı astı, Cizîr’de Eşbaşkan Leyla İmret’i gözaltına aldı, birçok kişiyi de baskın esnasında darp etti.

COLEMÊRG

Kayyım atanan iki ilden biri olan Colemêrg (Hakkari) belediye binası bu sabah polis tarafından önce ablukaya alındı, sonra baskın yapıldı. Polisin araması sürüyor. Baskın esnasında polis belediye binasına Türk bayrağı astı. Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Mikail Erdal ve HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Asım Özcan baskın yapılan belediye binasına giderken gözaltına alındı.

ÊLIH

Elîh (Batman) Belediyesi’ne vali yardımcısı Şevket Ertuğ Aksoy’un atanması ardından belediyeye giren özel harekat polisleri milletvekilleri, avukatları nöbet eylemcileri ve parti yöneticilerini darp ederek belediye hizmet binasından çıkardı. Belediye önünden geçerken telefonla görüntü çeken ismi öğrenilemeyen bir yurttaş polislerce durduruldu. Polisler silah doğrulttukları yurttaşı gözaltına aldı. Belediye önünde kimsenin görüntü çekmesine izin verilmiyor. HDP ve DBP il örgütü Batman halkını belediye önünde iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

Eşbaşkanı Gülistan Akel: Direnişimize devam edeceğiz

Elih (Batman) Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Akel, “Sabah 8 itibariyle AKP saray bir darbe gerçekleştirmiştir. Halkımız ile birlikte Batman Belediyesi önündeyiz. Yüzlerce polis güvenlik görevlisi zırhlı araçlar ile belediyemizi çevirmiş durumda. Halkımız burada kendi tepkisini bu darbe hukukuna karşı tepkisini ortaya koyuyor ve belediyesine sahip çıkıyor. Biz bu uygulamaya izin vermeyeceğiz. Kayyım ataması ne ahlaka ne de vicdana sığan bir uygulamadır. Şu anda 28 belediyemize halkın seçtiği ve halkın iradesi olan belediyelere el konulmuştur. Halkın iradesini hiçe sayan sivil darbeyi burada kınıyoruz. Halkımız ile birlikte buradaki direnişimize devam edeceğiz” dedi.

Milletvekili Becerikli: Halkın özgür iradesi ile seçtiği belediye halkındır

HDP Êlih Milletvekili Saadet Becerikli ise “Herkesin gördüğü gibi sabah erken saatlerde Batman Valiliği tarafından sarayın aldığı karar ile Batman Belediyesi’ne yönelik bir darbe yapıldı. Yüzlerce güvenlik güçleri zırhlı araçlar ile ve silah zoru ile belediyeyi abluka altına aldı. Batman halkı bu yapılanları kabul etmeyecektir. Bu bayram arifesinde çok Müslümanım diyen ve İslami argümanlara sarılan hükümetin Saray’ın yaptığı tamamen gayri İslami, gayri vicdani, gayri ahlaki ve gayri hukuki olan bu uygulamayı halkımız kabul etmeyecektir. Halkın özgür iradesi ile seçtiği belediye halkındır. Önceden beri Batman, Diyarbakır gibi belediyeleri isteyen ve belediyeleri talan eden hükümet kendi egosunu tatmin etmiş bulunuyor. Biz bunu asla kabul etmeyeceğiz. Ve halkımız ile sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

KERCEWS

Kercews (Gercüş) Belediyesi’ne polisler sabah baskın yaparak belediye binasına girip arama gerçekleştirdi. Belediye binasına kimseyi yaklaştırmayan polisler belediyeye girmek isteyen yurttaşları ise aramadan geçiriyor. Belediye eş başkanları Zeynep Koyuncu ve Abdulkerim Demir atanan kayyımı kesinlikle tanımayacaklarını ve sonuna kadar direneceklerini belirterek halkı iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

QUBÎN

Qubîn (Beşiri) ilçesinde de sabah saatlerinde baskın yapılarak belediye binası ablukaya alındı. İçeride arama yapan polisler belediyeye kimseyi yaklaştırmazken, daha önce görevden uzaklaştırılan belediye Eş Başkanı Mustafa Öztürk, kayyımları tanımayacaklarını belirtti.

AWÎSKÊ

Awîskê (İkiköprü) Belediyesi’ne de sabah saatlerinde baskın yapan özel harekat polisleri atanan kayyım ardından belediye hizmet binasının balkonuna Türk bayrağı astı. İkiköprülü yurttaşlar ise belediye binası önünde toplanmaya başladı. Belediye Eş Başkanı Hidayet Tiryaki kayyımı tanımayacaklarını belirterek, belediyeye işgalci zihniyetle yaklaşan asker ve polisler belediye binasında arama yaptığını ve belediyeyi işgal ettiklerini ifade etti.

CIZÎR

AKP Hükümeti’nin darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) kapsamında kayyım atadığı ilçelerden Cizîr Belediyesi’nin daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan ilçe belediye eşbaşkanı Leyla İmret gözaltına alındı. Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarının ardından İmret ile birlikte DBP PM üyesi Yunus Durdu ve HDP Cizîr İlçe Eşbaşkanı Ali Akdeniz gözaltına alındı.

“Örgüt üyesi olma” iddiasıyla gözaltına alınanlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, ailelerin emniyete avukat gönderme talebine ise polisler tarafından “Göndermeyen görüştürmeyeceğiz” cevabı verildi.

Cizîr Belediyesi’nin bulunduğu tüm sokaklar ablukaya alınırken, halkın belediyeye geçişine izin verilmiyor. Demir bariyerlerle önü kapatılan belediyeye çok sayıda zırhlı araç ve özel harekat polisi konuşlandırıldı.

SILOPIYA

Sabah saatlerinde polislerin baskın yaptığı Silopiya (Silopi) Belediyesi, zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Aramaların devam ettiği belediyenin dört bir yanı kuşatılmış durumda.

NISÊBÎN

Kayyım atanan Mêrdîn’in (Mardin) Nisêbîn (Nusaybin) Belediyesi’ni sabah saatlerinde baskın yapan polis, belediyede bulunan görevlileri dışarıya çıkarttı. Belediyeye kayyım atandığını belirten polislere, yazı işlerine bunun henüz tebliğ edilmediği aktarıldı.

Ablukaya alınan belediyede polis hareketliliği devam ediyor.

ŞEMREX

Mazıdağı Kaymakamı Halit Bener’in kayyım olarak atandığı Mêrdîn’in (Mardin) Şemrex (Mazıdağı) Belediyesi de, çevik kuvvet ve özel harekat polisleri tarafından ablukaya alındı.

DÊRIK

Mêrdîn’in Dêrik Belediyesi’ni sabah saatlerinde baskın düzenleyen polis, belediye çalışanlarının içeriye girmesine izin vermiyor.

KERBORAN

Kayyım atanan belediyelerden Kerboran (Dargeçit) Belediyesi, sabah saatlerinde polisler tarafından baskın yapılarak ablukaya alındı.

SÛR

Amed’in (Diyarbakır) Sûr Belediyesi’ne atanan kayyım ile birlikte belediyenin önü 30’a yakın zırhlı araç ile kapatıldı. Belediyenin çevresi demir bariyerler ile kapatılırken, kimsenin belediyeye yaklaşmasına izin verilmiyor. Belediyeye ismi öğrenilemeyen Diyarbakır Vali Yardımcısı’nın atandığı öğrenildi.

Belediyeye baskın düzenleyen polisler, belediye başkanvekiline “Sizin bura ile ilişkiniz kesilmiştir” denilerek içeri girmelerine izin verilmiyor. Belediye çalışanları ise, atanan vali yardımcısı ve polislerin bulunduğu belediye önünde toplanmaya başlandı. Vali Yardımcısı’nın kayyım olarak atandığı Amed’in (Diyarbakır) Sûr Belediyesi’nde polisin aramaları sona erdi. Kayyım olarak atanan Bilal Özkan ile ilçe kaymakamı, belediyenin idari müdürlerini toplantı için binaya çağırdı. Toplantı devam ediyor.

FARQÎN

Silvan Kaymakamı Murat Kütük’ün kayyım olarak atandığı Farqîn Belediyesi ise, özel harekat polisleri tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Yine belediye binasının içine ve binanın çatısına özel harekât polisleri konumlandırılırken, GSM ve internet bağlantıları kesildi. Belediyeye girmek isteyen yurttaşlar, kimlik kontrolünden geçirilerek didik didik arandı.

Baskın sonrası Farqin Belediye Eşbaşkan vekili Kerem Can Polat, belediyeye geldi. İlçe emniyet müdürü, kaymakam ve Amed’ten gelen iki yetkili ellerindeki resmi belgeyi tebliğ etti. Bütün odalar tek tek aranmaya başlandı. Bazı odaların kapıları kırılırken, aramanın gün boyu süreceği belirtiliyor. Yine belediye önünde polislerin 7/24 nöbet tutacağı belirtildi. Bina içinde yer alan ve Amed Büyükşehir Belediyesi’ne ait DİSKİ ve itfaiye grup amirliği de haklarında kayyım ataması olmamasına rağmen kapıları kırılarak arandı. Kayyımların, belediyenin yönetimine el konulduğuna dair belgeyi tüm resmi kurumlara göndereceği bildirildi. Kayyım ve beraberindekiler, belediyedeki idari müdürlerle toplantı alıyor.

Konuya ilişkin konuşan Belediye Eşbaşkanı Kerem Canpolaten, “Zaten belediyemize bir yıldır kayyum atanmış durumda. Herhangi bir hizmet yapmamıza izin verilmiyordu. Bu demokrasilerde olmayacak ve vicdanların kabul etmediği bir uygulama. Seçimle gelen seçimle gitsin dedik, ancak gelenler Silvan’da yaşanan olaylardan belediyenin sorumlu olduğunu söyledi. Bizler şimdi partimizde bekliyoruz” dedi.

DIHÊ

Sabah saatlerinde kayyım atanan belediyelerden Sêrt’in (Siirt) Dihê (Eruh) İlçe Belediyesi’ne Eruh Kaymakamı atandı. Çok sayıda zırhlı araçla ablukaya alınan belediyede polisler tarafından arama yapılıyor.

KOP

Mûş’un Kop (Bulanık) ilçesinde dün akşam beton bloklarla çevrilen belediye binasına bu sabah kayyım atandı. Kayyım atanan Kaymakam Ömer Şahin polis eşliğinde belediyeye girdi. Pazar ve tatil olması nedeniyle kapalı olan odaların kapıları kırılarak içeri girildi. Belediye abluka altında, giriş çıkışlarına izin verilmiyor. Kop halkı da HDP ve DBP ilçe örgütlerinin önünde toplanmaya başladı. Halkın toplanmaya başlandığı parti binalarının etrafı ise polisler tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alındı.

PIRSÛS

Kayyım atanan Riha’nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) Belediyesi’ne sabah saatlerinde baskın düzenledi. Kapılar kırılarak yapılan baskın sırasında kayyıma karşı belediye binasında nöbet tutan belediye çalışanları ve yurttaşlar, polis ve vali yardımcısı tarafından darp edilerek dışarı çıkarılmaya çalışıldı. Belediye çalışanları ve yurttaşların saldırıya direnmesi üzerine bu kez gözaltına alınmaya başlandı. Baskın sırasında bir temizlik işçisi çatıya çıkarak kendini yakmak istedi. Çatıya çıkan polisler tarafından darp edilen temizlik işçisi ile birlikte 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Baskın sırasında belediye binasında bulunan belediye eşbaşkanları Halil Akbaş ve Nazlı Binici’de darp edilerek belediyeden çıkartıldı.

Belediye binası önünde toplanarak iradelerine sahip çıkan halkı da hedef alan polis saldırısı devam ediyor.

RÊYA ARMUŞÊ

Wan’ın Rêya Armuşê (İpekyolu) ilçesinde Sabah saatlerinde belediyenin etrafı zırhlı araçlarla çevrildikten sonra polis belediye binasına baskın yaptı. Belediyede aramalar sürüyor. Belediye eşbaşkan yardımcıları ve belediye çalışanları binada bulunuyor. Gazetecilerin fotoğraf ve görüntü alması engelleniyor.

ERDÎŞ

Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesi belediyesine de sabah saatlerinde çok sayıda polis baskın yaptı. Polis araması sürüyor. Baskın duyurul duyurulmaz halk DBP ve HDP ilçe binasında toplandı. Burada yapılan açıklamada, halkın iradesine yönelik böylesi bir saldırı dünyanın hiçbir yerinde görülmediği belirtilerek, bütün Erciş halkı belediyeyi sahiplenmeye ve belediye binası önünde toplanmaya davet edildi.

QELQELÎ

Wan’ın Qelqelî (Özalp) ilçesi belediyesine çok sayıda polis sabah saatlerinde baskın yaptı. Halk, DBP ve HDP binası önünde toplanırken, konuya dair açıklama yapılması bekleniyor.

ARTEMÊT

Wan’ın Artemêt (Edremit) ilçesi belediyesine de baskın yapan polisin araması sürüyor.

Öte yandan Wan’da tüm belediye eşbaşkanları ve vekilleri, DBP il binasında toplandı, konuya ilişkin açıklama yapmaları bekleniyor.

GIYADÎN

Agirî’nin (Ağrı) Giyadîn ilçesi belediyesine polis, kapıları ve camları kırarak baskın yaptı. DBP ve HDP ilçe örgütleri, halkı belediye binası önüne çağırdı. DBP İl Örgütü yöneticileri de kayyım atanan ilçeye doğru hareket etti. Kayyım ve baskına dair ilçede açıklama yapılması bekleniyor.

HINIS

Kaymakam Bülent Ay’ın kayyım atandığı Erzirom’un (Erzurum) Hınıs ilçesinde ise herhangi bir hareketliliğin olmadığı belirtildi.

TOZAN

Îdir’in (Iğdır) Tuzluca İlçe Belediyesi’ne sabah saatlerinde giden polis, tüm odalara belediyenin güvenlik birimindeki personelleri konumlandırdı.

HOŞABER

Kayyım atanan iki beldeden biri olan Îdir (Iğdır) merkeze bağlı Hoşhaber beldesi belediye binası bu sabah asker ablukasına alındı.

Kaynak: DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir