Cuma , Ocak 19 2018
Anasayfa / Yerel / Suruç Halkı Belediyeye Akın Etti

Suruç Halkı Belediyeye Akın Etti

imageKayyum atamaları karşısında Riha’da ki DBP’li belediyelere akın eden halk, belediyelerde nöbete geçti. Pirsûs’ta (Suruç) sabahın ilk saatlerinden itibaren belediye hizmet binasını etrafında çevik kuvvet ve zırhlı araçlar ile ablukaya alan polisler halkın iradesine sahip çıkma direnişine karşı tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırmıştı. Saldırılar esnasında 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, belediye etrafındaki ara sokaklarda yer yer polis ile halk arasında çatışmalar yaşanıyor.

‘İrade gaspına karşı direneceğiz’

Halkın iradesinin darbe girişimiyle hiçe sayılmasını tek kelimeyle faşizm olarak niteleyen Pirsûs Belediye Eşbaşkanı Vekili Halil Akbaş, “Bu bir hak gaspıdır ve faşizmden başka bir tanımlaması yoktur. Hukuksuzluktur. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Halkımız ile beraber bu hak ve irade gaspına karşı direneceğiz” dedi.

‘Demokrasi havarisi kesilenler darbe yaptı’

Polis tarafından belediye hizmet binalarının abluka altına alındığını aktaran Akbaş, “İçerde de kimi aramalar ve kendilerini yerleştirmeye dönük girişimler söz konusu. Bizi de belediyenin içerisine almıyorlar. Halkın kendi öz iradesi ile seçerek başa getirdiği yönetimin iradesine şuanda el konulmuş durumda. 15 Temmuz gecesi yapılan askeri darbe girişiminde halkı alana çağıran ve sözde demokrasi havarisi kesilenler, bugün aynı tarz ve yöntem ile halkın iradesini gasp ediyor” diye konuştu.

Kayyım darbesine karşı nöbet

Öte yandan halk iradesi ile seçilen DBP’li belediye yönetimlerine yapılan darbeye karşı Riha’nın (Urfa) Xelfetî (Halfeti) Hewag (Bozova) ve Wêranşar (Viranşehir) belediyelerinde yurttaşlar nöbet eylemine geçti. Belediye hizmet binalarında nöbet tutan halk, olası yapılabilecek irade gaspına karşı sonuna kadar direneceklerinin mesajını verdi.

Kaynak:DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir