Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Yerel / Osman Baydemir: Darbe Kimden Gelirse Gelsin Alçaklıktır

Osman Baydemir: Darbe Kimden Gelirse Gelsin Alçaklıktır

Suruç  Belediyesi önünde kayyıma karşı başlatılan direniş nöbetine katılan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, “Bugün darbecilikle, halkın iradesine el koymakla adeta kaosa davetiye çıkaran bir yönetimle karşı karşıyayız. Darbe kimden gelirse gelsin alçaklıktır” dedi.

Urfa’nın Suruç Belediyesi’ne kayyım atanmasıyla birlikte iradelerinin gasp edilmesine karşı direniş nöbeti tutmaya başlayan yurttaşlara destek giderek büyüyor. Polis ablukası altında tutulan belediye binasına bugün Türk bayrağı asılırken, HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir bina önünde kayyım uygulaması son bulana kadar nöbet tutma kararlılığında olan yurttaşları ziyaret etti.

‘Darbe kimden gelirse gelsin alçaklıktır’

Yüzlerce kişinin katıldığı nöbet eyleminde konuşma yapan Baydemir, Ortadoğu coğrafyasının kan ağladığını belirterek, “Buraya geliş amacımız halkımızla birlikte olup onların bayramını kutlamak. Bayramı Pirsûs halkına kara edenlerin ciğeri de kara olsun. Bugün maalesef Kürdistan ve Türkiye’de rahat nefes alan yok. Hüzün gözyaşı ve gelecek kaygısı bütün insanların ortak paydası haline gelmiştir. Bugün bir kez daha darbecilikle halkın iradesine el koymakla adeta kaosa davetiye çıkaran bir yönetimle karşı karşıyayız. Darbe kimden gelirse gelsin alçaklıktır. Halkın iradesine uzanan hangi el olursa olsun hukuksuzdur. Ve o el halkın vicdanı iradesi aklı ve rabbin izniyle bir gün defolup gidecektir” dedi.

‘Kayyımla düzen inşa etmeye çalışan zihniyet darbeci zihniyetin ta kendisidir’

Baydemir, Türkiye’nin darbe geçmişine vurgu yaparak, darbelerin ülkeyi onlarca yıl geriye götürdüğünün altını çizdi. Baydemir, “Bugün hala bu ülkede darbe varsa o darbeci zihniyetlerin sonucudur. 11 Eylül’de yerel yönetimlere halkın iradesine yapılan darbeyi kabul etmiyoruz. Reddediyoruz. 11 Eylül’de halkın seçilmişlerini görevden almak, halkın belediyelerine kayyım atamak darbe değil de nedir? Bu darbeye onurlu her bir yurttaş karşı çıkacaktır boyun eğmeyecektir” şeklinde konuştu.

Belediyelerin kayyımdan temizleneceği güne kadar demokrasi nöbetlerine ve yürüyüşlerine devam edileceğini belirten Baydemir, “Darbecilik cuntacılıkla yüzleşmek varken, demokrasi ortak paydasında buluşmak varken bir kez daha darbeciler esas darbeyi gerçekleştirdiler. Bugün kayyum atamasını getiren zihniyet ve bununla düzen inşa etmeye çalışan zihniyet darbeci zihniyetin ta kendisidir” dedi.

‘Barış, adalet ve özgürlüğü ortak direniş getirecektir’

Müzakere zeminine geri dönülmesi gerektiğini vurgulayan Baydemir, “Barışa geri dönmenin en önemli yolu ve adımı İmralı’dır. Hiç kimse bizlere barışı, adaleti, özgürlüğü, lütuf olarak sunmayacaktır. Bunları bize halkın ortak çabası zulme karşı ortak direniş getirecek. Gelin ortaklaşa direnelim” diyerek, konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir