Pazartesi , Nisan 23 2018
Anasayfa / Yerel / Behçet Yıldırım, “Suruç halkı ‘Kobanê düştü düşecek’ diyen adamın hevesini kursağında bıraktı

Behçet Yıldırım, “Suruç halkı ‘Kobanê düştü düşecek’ diyen adamın hevesini kursağında bıraktı

Kayyım atanan Pirsûs Belediyesi önündeki nöbet eylemine, düzenlenen yürüyüşle destek veren HDP’li vekil Behçet Yıldırım, “Suruç halkı ‘Kobanê düştü düşecek’ diyen adamın hevesini kursağında bıraktı. Suruç Belediyesi’ni de kayyımdan kurtaracak güçtedir” dedi.

Kayyım atanan 24 DBP’li belediyeden biri olan Pirsûs’ta (Suruç) başlatılan nöbet eylemi 4’üncü gününde de devam ediyor. Polis ablukası altında belediye binası önünde gerçekleşen eyleme, çevre il ve ilçelerden de destek akıyor. DBP ilçe binasında yurttaşlarla bir araya gelen HDP Semsûr (Adıyaman) Milletvekili Behçet Yıldırım, daha sonra kitleyle birlikte eylemin yapıldığı belediye binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık “Katil AKP irademe dokunma”,” Yaşasın halkların kardeşliği”,” Bijî Serok Apo” ve “Kayyımları tanımayız” sloganları atan kitle, “Kayyumunuzu istemiyoruz. Seçilmişimizi istiyoruz pankartı” pankartını açtı.

‘İradeden söz edenler halkın iradesine darbe yaptı’

Burada kitleye hitap eden Yıldırım, demokrasi için bir milat olmasını öngördükleri darbeye karşı en tutarlı duruşu HDP’nin sergilediğini dile getirdi. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz’u kendisi ve ailesini kurtarmaya yönelik kullandığına dikkat çeken Yıldırım, kayyımlara ilişkin şunları söyledi: “Biz Kayyımı tanımıyoruz. Bizim seçilmiş belediyelerimiz var. Her yere kayyım atıyorlar. Sanki şirket işletiyorlar. Belediyeler halkın yüreğidir. Sürekli iradeden bahseden zihniyet, halkın iradesine darbe yapmıştır. Şirkette para olur belediyede bedel vardır, irade vardır. Belediyelerde yolsuzluk olduğundan bahsettiler. Oysa müfettişler belediyeye yatak serdi, hiçbir şey bulamadılar. FETÖ Meclis’i bombaladı. Sen de bizim meclisimiz olan belediyeleri darbe yapıyorsun.”

‘Kumarbaz oğlun Cereblus’ta savaşmaya gitsin’

Başbakan’ın her platformda “Çözüm yok” dediğinin altını çizen Yıldırım, Başbakan’a seslenerek, “Senin oğlun nerede? Senin oğlun sağda solda kumar oynarken, fakirin çocuğu polis, asker, gerilla canını veriyor. Senin çocuğun gelsin burada nöbet tutsun. Gitsin sınırda Cerablus’da DAİŞ’e karşı savaşsın “dedi.

‘Kürt düşmanlığıyla bir yere varılamaz ‘

İçeride halkın iradesini gasp eden siyasal yapının dışarıda da Rojava’yı işgal girişiminde bulunduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Cerablus’a bir işgal gerçekleşti. Orada elbisesini değiştirmiş bir yapı var. Kıyafetini değiştirmiş DAİŞ, ÖSO oldu. Hiçbir çatışma olmadan 8 asker yaşamını yitirdi. Türkiye’nin Ortadoğu batağına saplanmak lüksü yoktur. Türkiye Ortadoğu’da söz sahibi olmak istiyorsa, Kürtlerle kardeş olmak zorundadır. Kürtlerle kardeş olursa, Ortadoğu’nun en büyük aktörü Türkiye olur. Ortadoğu’da Kürt düşmanlığı ve Alevi düşmanlığıyla bir yere varılamaz” şeklinde konuştu.

‘Suruç belediyeyi kayyımdan kurtaracak güçtedir’

Pirsûs halkı başta olmak üzere tüm kesimlerin KHK ve kayyım atamalarına karşı direnişi büyütmesi gerektiğini belirten Yıldırım, nöbet eylemindeki yurttaşlara seslenerek, “Suruç halkı ‘Kobanê düştü düşecek’ diyen adamın hevesini kursağında bıraktı, Kobanê’yi kurtardı. Suruç Belediyesi’ni de kayyımdan kurtaracak güçtedir” dedi.

Kaynak: DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir