Çarşamba , Nisan 25 2018
Anasayfa / Yerel / Kayyımlar demir kafesler içinde halka hizmet veremez

Kayyımlar demir kafesler içinde halka hizmet veremez

Kayyım atanan Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Nazlı Binici, atanan kayyımın er ya da geç belediyeyi terk edeceğini belirterek “Belediyemizin etrafına polis bariyerleriyle çevirerek, demir kafesler içinde bu halka hizmet edemezler. Er geç buradan kaçacaklar” dedi.

Darbe girişimi sonrası yürürlüğe konulan Kanun Hükmünde Kararname’ler (KHK) doğrultusunda 14 ilde 28 belediyeye kayyım atandı. Kayyım atanan belediyeler arasında yer alan Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Nazlı Binici, atamaya ilişkin konuştu. Nazlı, AKP hükümetinin kayyım atayarak sivil darbe yaptığını söyledi. Belediyenin etrafının polis ve TOMA’lar ile çevrildiğine dikkat çeken Nazlı, “Bu kuşatma altında belediyede oturamayacaklar. Halka bu şekilde hizmet veremezler, halkın içine çıkıp dolaşamazlar er ya da geç buraları terk edecekler” diye konuştu.

“Kafes içinde hizmet verilmez” diyen Nazlı şöyle devam etti; “Suruç halkı yalnız değildir. Belediye eş başkanlarımız, meclis üyelerimiz ve belediye işçisi arkadaşlarımızla el ele verip Suruç halkına hizmet etmeye devam edeceğiz. Kayyım tanımadığımızı bütün cihana duyuruyoruz.”

‘Halk iktidarın ikiyüzlülüğünü görüyor’

Kürt halkının ve Kürt siyasetçilerinin üzerinde yıllardır süre gelen bir baskının olduğunu hatırlatan HDP Urfa İl Eş Ayşe Sürücü ise, “2009 yılında belediye başkanlarımız gözaltına alındı. Ardından siyasetçilerimize operasyonlar düzenlendi. Bunlar yetmedi, şimdi de milletvekillerimizin dokunulmazlıkları kaldırılıyor. Belediyelerimize kayyım atanıyor” şeklinde konuştu.

AKP’nin Suruç Belediyesi’ne kayyım atamasının bilinçli olduğunu vurgulayan Ayşe, şunları söyledi; “Suruç, Kobanê olaylarından kaynaklı AKP’nin hedefinde olan bir ilçemizdir. Suruç halkı, Kobanê direnişi döneminde Kobanê halkına sofrasını, kucağını açmış bir halktır. Coğrafi açıdan da önemli bir ilçemizdir. İktidar, her türlü hileye başvurarak almaya çalışıyor ama alamıyor. Alamamasının nedeni de Suruç halkının özgürlüğe olan inancıdır.”

Ayşe son olarak, iktidarın halkı baskılarla yanına çekemeyeceğini vurgulayarak “Baskılarla, kayyımla, şiddetle ve TOMA’larla halkın iradesini gasp edemeyecek. Halk iktidarın ikiyüzlülüğünü görüyor. Boşa çaba sarf ediyorlar” dedi.

JINHA

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir