Pazartesi , Nisan 23 2018
Anasayfa / Kadın / Viranşehir Ekin Kadın Koperatifinde Îsot Zamanı

Viranşehir Ekin Kadın Koperatifinde Îsot Zamanı

img_1512Ektikleri tohumların her aşamasını takip eden, emek veren ve “Tohumdan mutfağa” sloganıyla yola çıkan Ekin Kadın Kooperatifi bünyesindeki kadınlar, ekip, biçip ve son olarak işledikleri organik ürünleri kolektif bir emekle üreticiyle buluşturuyor.

Urfa’daki kadın kooperatiflerinin çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Kooperatif çatısı altında toplanan kadınlar, yaz kış demeden mevsimine uygun ürünleri hazır hale getirip, kendi ekonomilerini oluşturuyor. Urfa’nın Viranşehir ilçesindeki Ekin Kadın Kooperatifi çatısı altında toplanan kadınlar, bin bir emekle hazırladıkları çeşitli ürünleri kış mevsiminde satışa sunuyor. Yaz aylarında yaptıkları nar ekşisi ve sebze kurutmalıklarından sonra Urfa ile bütünleşmiş kırmızıbiber kurutması da yapan kadınlar, biberlerden hem salça hem de isot elde ediyor. Bir arada hem üretim yapıp hem de güzel vakit geçiren kadınlar Kürt kültüründe önemli bir yeri olan Debgbêjlerin de klamlarını seslendiriyorlar.

‘Tohumundan mutfağa’

Ekin Kadın Kooperatifi bünyesinde toplanan 20’ye yakın kadın “Tohumdan mutfağa” şiarıyla ektikleri biberleri topladıktan sonra, kooperatifin bahçesinde isot yapımına koyuluyor. Kadınlardan Medine Arda, kooperatifin Viranşehir Belediyesi ile ortaklaşa çalıştığını belirterek, çalışmalarını şu sözlerle anlattı :

“Projemizin amacı, tohumdan mutfağa kadın elinden geçen ve Urfa’ya özgü olan endemik bitki biberi, tohumundan son haline kadar kadınların elinde çeşitli ürünlerle satışa sunulması. Biberlerin tohumlarını kendimiz ektik, tarlasını biz sürdük ve her aşamasıyla ilgilendik. Ürünlerimizi topladık ve şuan kadın dayanışma merkezinde kadınlarla birlikte salça ve isot için kolları sıvadık.”

‘Kadının olduğu yerde başarı vardır’

Kadınların elinin değdiği her yeri güzelleştirdiğini ifade eden Arda, “Başarılı olacağına inanıyoruz. Çünkü kadınların var olduğu her yerde başarı vardır. Biberler organiktir katkı maddesi kullanmadık. Açık Pazar oluşturduk ve kadın kooperatifleri ile görüştük. Kooperatif pazarlama aşamasında bize destek verecekler. Organik biber ve salça almak isteyenler bize uğrayabilirler” diyerek kadınları kooperatif bünyesinde çalışmaya, halkı da yaptıkları ürünleri daha yakından tanımaya davet etti.

Hikayeler anlatıp, klamlar okuyorlar

Çalışmalarını yapan kadınlar, daha iyi vakit geçirmek için hikayeler anlatıp, klamlar okuyor. Kooperatif bünyesindeki kadınlardan aynı zamanda dengbêj olan Hediye Kalkan, 9 yaşındaki çocuğu ile birlikte hem kadın emeğini görünür kılmak için kooperatif çalışmasında yer alıyor hem de güzel sesi ile kadınlarla her birlikte güzel zaman geçiriyor.

‘Toplumsal değişim kadın eliyle mümkün’

Kadınların bu tür çalışmalarını önemsediklerini ve her türlü desteği sunacaklarını ifade eden Viranşehir Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Yılmaz’da, “Kadın arkadaşların emeğine sağlık diyorum. Kooperatiflerin yaptığı çalışmaları önemsiyoruz. Toplumsal alanda kadının kendini yaşama katması, üretmesi, kendi ekonomisini var etmesi son derece önemli. Toplumsal değişimin kadın eliyle olacağına inanıyoruz. Özellikle kadın ve toprak kadın ve üretim kadın ve ekonomi bizim için esas olandır” şeklinde konuştu.

‘Belediye olarak destek sunacağız’

İleriki süreçte Ekin Kadın Kooperatifi’nin daha güçlü çalışmalarının olacağını söyleyen Yılmaz, “Binlerce kadını bu çalışmaya katacağız. Kendi ekonomilerini örme, yaşam alanını örme, temel hedefimizdir. Bu gün itibari ile baktığımızda kadınlar kendisini bu işin içinde görüyor. Belediye olarak destek sunacağız” diyerek organik olarak üretilen ürünleri tatmak isteyenleri Ekin Kadın Kooperatifi’ne uğrama çağrısında bulundu.

Hakkında admin

Kontrol Et

image

Yaşama ve mücadelesi ile sembol olan kadın: Leyla Güven

Yarım asırdan fazla kadın ve siyaset mücadelesine veren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven şimdi PKK Lideri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir