Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Yerel / 6 ayda 7 müfettişin denetlediği belediyeye kayyım atadılar

6 ayda 7 müfettişin denetlediği belediyeye kayyım atadılar

img_1531Son 6 ayda 7 müfettiş ile denetim yapılan Suruç  Belediyesi’nde yolsuzluk bulunamayınca “Kayyım” atandı. Suruç Belediye Eşbaşkanı Halil Akbaş, “Duvarları TOMA ve akreplerle sarabilirsiniz, her şey o dört duvar değil. Biz alternatif alanlar oluşturup halkımızı hizmetsiz bırakmayacağız” dedi.

“Kayyım” atanan Urfa’nın Suruç Belediyesi’nde gaspa karşı başlatılan nöbet eylemleri büyüyerek devam ediyor. 11 Eylül’den bu yana Suruç Belediyesi önünde belediyenin eşbaşkanları ile nöbet tutan yurttaşlara bugün Urfa merkez ve ilçelerinden de destek geldi. Sabahın erken saatlerinde DBP Urfa İlçe binasında toplanan, Viranşehir, Bozova, Halfeti belediyesi eşbaşkanları, HDP, DBP il ve ilçe örgütleri ile ilçelerden gelen yurttaşların da destek sunduğu eylem, DBP ilçe binasından yapılan yürüyüş ile başladı. Öte yandan Suruç esnafı da kepenk kapatarak destek verdi. İlçe binasından “kayyım” atanan Suruç Belediyesi’ne doğru yürüyüşe geçen yurttaşlar, “Kayyımı tanımıyoruz, seçilmiş başkanlarımızı istiyoruz” pankartı açarak, “AKP bizi yıldıramaz”, “PKK halktır halk burada”, “Biji serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

img_1532

6 ayda 7 müfettiş

Belediye ye yakın bir noktada yolu ulaşıma kapatan polisler, belediyenin etrafını kapatmak için belediye önüne beton bariyerler yığdı. Suruç Belediye Eşbaşkanları ve polislerin kısa süreli tartışmasından sonra halk bulunduğu noktada oturma eylemi gerçekleştirdi. Yüzlerce yurttaş ve belediye işçilerinin de bulunduğu kitle zılgıt, alkış ve ıslıklarla uzun süre belediye önünde bekledi. Daha sonra basın açıklaması yapan Suruç Belediye Eşbaşkanı Halil Akbaş, OHAL ve beraberinde uygulanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Anayasanın çiğnendiğini belirterek, “Hukuk ayaklar altına alınmıştır. Bu yapılanlar AKP’nin uyguladığı faşizmdir. Biz neden görevden alındığımızı bilmiyoruz. Neden belediyemize giremediğimizi bilmiyoruz. 6 aydır Suruç Belediyesi Eşbaşkanıyım. 6 ay içinde 7 müfettiş geldi, hiçbir hukuksuzluğa rastlamadı. O müfettişler AKP belediyelerinde olduğu gibi herhangi bir hırsızlık, dolandırıcılığa rastladıysa alsınlar” diyerek tepki gösterdi.

‘Hizmet duvar değil’

Belediye çalışmaları için binalara, duvarlara ihtiyacın olmadığını belirten Akbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler halkın seçilmişleriyiz. Halkın sesine kulak vermek zorundayız. Biz demokratik eylemselliklerimize devam edeceğiz. Biz halkımız için belediyenin işletmesine devam edeceğiz. Çalışmalarımızı başka alanlarda yapacağız. Belediye çalışmalarımızı farklı alanlarda yürüteceğiz. Duvarları TOMA ve akreplerle sarabilirsiniz, her şey o dört duvar değil. Biz alternatif alanlar oluşturup halkımızı hizmetsiz bırakmayacağız. Ancak kayyımı ne halk ne de biz tanımıyoruz.”

Öte yandan güvenlik önlemi adı altında Aligor mahallesinde Kobanêlilerin kaldığı AFAD çadır kentindeki sığınmacıların, giriş çıkışlarına engel olunduğu öğrenildi.

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir