Çarşamba , Nisan 25 2018
Anasayfa / Yerel / Öğretmen ve öğrenciler eylemde

Öğretmen ve öğrenciler eylemde

dyb-19-09-16-egitimsen-okul-eylem5Görevden alınan öğretmenler ile onlara destek veren öğrencileri Diyarbakır ve Batman’da yürüyüş, oturma eylemi ve broşür dağıtımı yaptı. Silvan’da ise okulun ilk gününde derse “Öğretmenine dokunma” tişörtü giyerek giden 10 öğretmen gözaltına alındı.

AKP’nin çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden alınan eğitim emekçileri yeni eğitim yılının başlamasıyla okullarına gittiler. Açığa alınmaların en fazla olduğu Diyarbakır eğitimciler “Öğretmenime dokunma” tişörtleri giyerek okul bahçesinde öğrencileriyle bir araya geldi. Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenciler “Öğretmenimi geri istiyorum” pankartı açtı. Görevden alınan 20 kadar öğretmen ise bahçede oturma eylemine geçti.

Okulun içine giren öğrenciler, müdürler tarafından “Öğretmen yok” diye evlerine gönderildi. Okuldan çıkan öğrenciler, “Öğretmenime dokunma” broşürlerini cadde cadde gezerek, yurttaşlara dağıttı.

Süleyman Demirel Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde hükümet yandaşı Eğitim-Bir-Sen üyesi müdür, okula polisleri çağırdı. Silahlarıyla okulun içine giren polisler, öğretmenleri tehdit ederek okuldan çıkardı.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise okul müdürlerine sınıfları birleştirilmesi için talepte bulunmuştu. İl Müdürlüğü saat 14.00’da okul müdürlerini toplantı için çağırdı.

Öte yandan Twitter’de tag kuran lise öğrencileri saat 15.00’da Şeyh Said (Dağkapı) Meydanı’nda öğretmenime dokunma eylemi yapacak.

Kentteki hemen her okulun önünde ise polisler zırhlı araçlarla bekletiliyor.

Silvan’da 10 öğretmen gözaltına alındı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Selahattin Eyyubi İlkokulu’na “öğretmenime dokunma” yazılı tişörtü giyerek giden Eğitim Sen’li 10’a yakın öğretmen, polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğretmenlerin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Batman’da öğrencilerden öğretmenlerine destek

Batman’da  946 eğitimcinin görevden alınması öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler, kentin en işlek noktası Diyarbakır Caddesi’nde, “Hocamızı isteriz” sloganıyla yürüyüş yaptı. İlköğretim öğrencilerinin yaptığı yürüyüşe çevrede bulunan yurttaşlar da destek verdi.

Yine Batman’da okulların büyük oranda boş olduğu, öğrencilerin okullara gitmediği gözlemlendi.

Kaynak:DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

img_1635

Diyarbakır’da BES Üyelerine Operasyon 9 Kişi Gözaltına Alındı

Diyarbakır Adliyesi’nde çalışan 9 kamu emekçisi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir