Cumartesi , Ocak 20 2018
Anasayfa / Yerel / DBP Urfa İl Kongresi Yapıldı

DBP Urfa İl Kongresi Yapıldı

img_1609Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Riha (Urfa) İl Örgütü 2’inci Olağanüstü kongresi Mozaik Kongre Merkezi’nde DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ve HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. “Şehit namirin”, “Biji Serok Apo” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganları ile salonu dolduran yurttaşlara ilk olarak Cizîr’de katledilen DBP PM Üyesi Mehmet Yavuzel’in annesi Hanım Tutal hitap etti. Oğlu Mehmet adına kongredeki yerini aldığını belirten Yavuzel, hiçbir gücün kendisini Kürt Özgürlük Mücadelesi saflarından alıkoyamayacağını dile getirdi.

img_1610

‘Ortadoğu devrimi Kürtlerin sayesinde’

DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, konuşmasına “Önemli olan bu zor dönemlerde dimdik ayakta durmak. Bazen sayı önemli değildir. Önemli olan yürekteki özgürlük aşkıdır. Bazen bir kişi bile buna öncülük edebilir. Şehitlerimize buradan bir kez daha söz veriyoruz. Bu bayrak asla ve asla yere düşmeyecek” diyerek başladı. Yaşamını yitirenlerin şahsında Cumartesi Annelerini selamlayan Tuncel, çocuklarının akıbetini soran ancak kemiklerine dahi ulaşamadan yaşamını yitirenleri andı. Kürt özgürlük mücadelesi ve siyasal hareketinin bu güne kadar önemli badirelerden geçtiğini dile getiren Tuncel, Ortadoğu’da Kürdistan’ın 4 parçaya bölünmesi ve Kürtlere dayatılan inkar imha ve asimilasyon politikasını kabul etmediklerini ve buna karşı mücadele ettiklerini söyledi. Tuncel, “Bugün Ortadoğu’da devrim yaşanıyorsa bu Kürtlerin sayesindedir. Bunu başaranlar sadece ve sadece zafere kilitlendiler. Kürt halkına karşı dayatılan inkar ve imha politikalarına karşı Kürt halkı her yerde direndi mücadele etti” dedi.

‘Geri adım yok’

img_1611

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın büyük emek ve çabalar doğrultusunda başlattığı çözüm sürecini AKP’nin bitirdiğini ve Riha’dan bunun startını verdiğini dile getiren Tuncel, AKP ve Cumhurbaşkanının ülkeyi göz göre kaosa sürüklediğini ve ülkede buna karşı sadece Kürt siyasal hareketi ve özgürlük mücadelesinin karşı durduğunun altını çizdi. Faşizm karşısında direnenleri selamlayan Tuncel, OHAL dayatmaları ile AKP’nin yaşanan tüm kaos ve savaş politikalarının mümessili olarak Kürtleri göstermek istediğini belirtti. AKP ve Cumhurbaşkanının savaş suçluları olduğunu ve hesap vereceklerini vurgulayan Tuncel, şöyle devam etti: “Barışta halklar kazanıyor, savaşta AKP/Saray kazanıyor. Bunu teşhir ettiği için DBP ve HDP hedef alınıyor. Eş Başkanımız 10 Mayıs’tan bu yana yaptığı konuşmalar nedeniyle tutuklu bulunuyor. 12 Eylül Darbe Anayasasında bu düşünce özgürlüğü kapsamında yer alıyor. Kürtler konuşunca ‘terörist’. Her gün her gün arkadaşlarımız gözaltına alınıyor. Kürtler bu yaklaşımlara karşı asla ve asla geri adım atmayacaktır.”

‘Kayyıma direneceğiz’

img_1612

Kayyım adı altında DBP’li belediyelere karşı yapılanın darbe olduğunu ifade eden Tuncel, atadıkları kayyımların halkın içerisinde gezecek yüzlerinin olmadığını dile getirdi: “Kayyımları tanımıyoruz. Bu darbeye karşı direneceğiz. Yasal yollara başvuracağız ama ülkede yasa diye bir şey yok. Türkiye’de hukuksuzluğun hukuku bize dayatılıyor. Kaşı kara teni de esmer olan kişi Kürt’tür deniliyor ve PKK’li denilerek görevden alınıyor. PKK o zaman her yerde. PKK’nin eğer bu kadar üyesi var ise devletin vay haline. Bunun adı etnik temizliktir.”

Demokrasi ve barış isteyenleri hukuksuzluklara karşı mücadeleye çağıran Tuncel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Barış isteyen akademisyen, gazeteci her kim var ise tutuklanıyor. Dünyanın tanıdığı edebiyatçılar tutuklanıyor. Aydınlar hapse atılıyor. Böyle demokrasi barış ve özgürlük isteyen kim var ise baskı altına alınıyor. Askeri darbeden yakınanlar sivil darbe ile askeri darbede olmayacak faaliyetler ve antidemokratik uygulamalar devreye konuldu. Bunlara karşı koyan Ankara’da HDP ve Kürdistan’da DBP’den başka bir parti yok. CHP ve MHP kuyruk olmuş AKP/Saray’ın dediği her şeyi yapıyor.”

‘Kazanma zamanı’

Son olarak Riha’nın tarihi ve önemine dikkat çeken Tuncel, şunları söyledi: “Sayın Öcalan burada doğdu. Ona sadece Kürt Halk Önderi diyoruz ama O bütün Ortadoğu’nun önderi. Bakın Rojava devrimine. Sayın Öcalan’ın yoldaşı olmak öyle kolay değil. Sayın Öcalan’ın projelerini daha çok hayata geçirmek için daha çok çalışacağız. Umut Ankara’da değil. Kürdistan’da. Urfa’dan beklentimiz tarihi ve özel durumunda saklı. Şimdi bizim zamanımız kazanacağız.”
Okunan faaliyet ve mali raporların ardından tek liste ile gidilen seçimde Celal Babacan ve Yasemin Kılıç eşbaşkan olarak seçildi.

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir