Pazar , Nisan 22 2018
Anasayfa / Genel / Eşek sütüne yoğun rağbet var

Eşek sütüne yoğun rağbet var

Torbalı’da 5 yıl önce 3 eşek ile kurulan süt çiftliğinde yoğun talep üzerine eşek sayısı 40’a yükseldi.

İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Çapak Mahallesi’nde 5 yıl önce eşek çiftliği kuran çiftçi Abdullah Arslan, özel termos şişelerde muhafaza ettiği eşek sütünün litresini 80 TL’den satışa sunuyor. Sipariş sistemiyle çalışan ve şimdilerde 40 eşeği bulunan Arslan, eşeklerden günde yaklaşık 4,5 litre süt elde ediyor. Kanser, astım ve bronşit hastalıklarına faydalarıyla sık sık gündeme gelen eşek sütü, içerdiği yüksek orandaki immunglobulinler ile bağışıklık sistemi üzerine doğal destekleyici etkiye sahip. Çeşitli alerjik, sindirim sistemi ve kalp damar sistemi hastalıklarına da faydaları bilinen eşek sütü, Avrupa’da ise krem, sabun ve şampuan gibi birçok kozmetik ürünün içeriğinde kullanılıyor.

‘Talep çok fazla’

Bu işe 5 yıl önce başladığını belirten Aslan, bakımlarının oldukça zor olduğunu söyledi. Eşeğin doğum sürecinden sonra yaklaşık 8 ay boyunca süt verdiğini dile getiren Aslan, bir eşekten günde 1 kilo kadar süt sağdığını ifade etti. Hayvanlarla ilgilenmeyi sevdiğini belirten Aslan, “Eşeklerin bakımını özenle yapıyoruz ve yemlerine dikkat ediyoruz. Gün geçtikçe bize ulaşanların sayısı artıyor ve talep çok fazla” dedi.

‘Çocukların tedavisinde eşek sütü kullanılıyor’

Aslan, Eşek sütünün, inek sütü ve diğer süt ürünlerine göre yağ ve kazein (süt içinde bulunan bir protein) oranının düşüklüğü nedeniyle sindirimi son derece kolay bir süt olduğunu ifade etti. Aslan, “Eşek sütünün sağlık açısından önemi birçok bilimsel makale ile ortaya koyulmuştur. Batıda inek sütü proteini alerjisi olan çocukların beslenmesi ve tedavisinde eşek sütü kullanılıyor” dedi.

Hakkında admin

Kontrol Et

hty-270916-askere-gitmek-istemediyzleribuzla

Askere gitmemek için yaşamına son verdi!

Samandağ’da zorunlu askerlik yapmak istemeyen S.K. (20) yaşamına son verdi. Dicle Haber Ajansına düşen habere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir