Cumartesi , Şubat 24 2018
Anasayfa / Yerel / Viranşehir,Bozova ve Halfeti Belediyelerine Fiili Kayyım Atandı

Viranşehir,Bozova ve Halfeti Belediyelerine Fiili Kayyım Atandı

imgp4623Urfa Valisi aldığı karar ile DBP’li Halfeti, Viranşehir ve Bozova belediyelerine “fiili” olarak kayyım atadı. Sözkonusu her üç ilçenin her türlü hizmet alımı, ödeme, ihale yapma ve diğer belediyecilik faaliyetleri ilçe kaymakamlarının onayına bağlandı.

DBP’li 25 belediyeye, çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile vali yardımcıları ve kaymakamların kayyım olarak atanmasıyla halk iradesinin gasp edilmesi atanan kayyımlarla sınırlı kalmadı. Daha önce DBP’li Suruç Belediyesi’ne kayyım atanan Urfa’da bu kez yine DBP’li Halfeti, Viranşehir ve Bozova belediyelerine Vali Azim Güngör Tuna tarafından “fiili” olarak kayyım atandı.

Vali Azim Güngör Tuna, aldığı karar ile her üç belediyenin her türlü hizmet alımı, ödeme, ihale yapma ve diğer belediyecilik faaliyetlerini ilçe kaymakamlarının onayına bağladı.

Alınan bu hukuksuz kararın gerekçesi ise, bu yönlü yapılan asılsız bir ihbara dayanıyor.

Vali Tuna, kendilerine yapıldığını söylediği bir ihbara dayanarak aldığı bu kararda şunları kaydetti: “İhale iş ve işlemlerinde yürürlükteki mevzuata uyulmadığı, usulsüzlük ve kayırmalar yapıldığı, mal alımlarında belediye hizmetleri ile ilgili olmayan gereksiz işlemler yapıldığı, personel alımlarında yasalara uyulamadığı ihbarı nedeni ile alınacak her türlü kararda ilçe kaymakamlığı onayı gereklidir.”

‘Belediye binalarının bekçisi olduk’

Son 6 ayda belediyelerinde iki kez incelemelerde bulunan müfettişlerin herhangi bir usulsüzlük bulamadığını belirten yetkileri ellerinden alınan belediye eşbaşkanları ise, alınan kararla adeta “belediye binalarının bekçisi” haline getirildiklerini söyledi.

Halfeti Belediye Eşbaşkanı: Tüm işler durma noktasına geldi

Bu belediye başkanlarından biri olan Halfeti Belediye Eşbaşkanı Mustafa Bayram, hala belediye binalarında müfettişlerin denetleme yaptığını belirterek, “Tüm yetkiler ilçe kaymakamlıklarına devredildi. Belediyenin tüm işleri durma noktasına geldi. Burada sadece halk mağdur olur. Bu karardan geri dönülmesini istiyoruz. Hiçbir yetkimiz kalmadı. Bekçi gibi bekliyoruz belediyede” diyerek bir an önce OHAL’e son verilmesini istedi.

Fiili kayyıma maruz kalan bir diğer belediye olan Bozova Belediyesi Eşbaşkanı Zeynel Taş, ise, şeffaf belediyecilik yaptıklarını, müfettişlerin bugüne kadar yaptıkları incelemelerde bir tek usulsüzlük bile bulamadığını söyledi. Taş, buna rağmen mesnetsiz bir ihbar ile belediyelerine el konulduğunu ifade etti.

Bugüne kadar alınan tüm meclis kararlarının zaten mülki amirlere bildirildiğini belirten Taş, karara “Fiili kayyımlar sadece hizmeti aksatır” diyerek tepki gösterip, karardan dönülmesini istedi.

Kaynak: DİHA

Hakkında admin

Kontrol Et

urf-01-10-16-qayim-dbp-daxuyani2

Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Emrullah Cin: Fiili Kayyım Halk İradesine Saygısızlıktır

Urfa Valisinin fiili kayyım atadığı belediyelerin Eş Başkanları yaptıkları basın toplantısı ile antidemokratik uygulamaya son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir